מיקום נוכחי: מציג כתבה

מדור לדור: Ryzen 1700 אל מול Ryzen 2700 החדש

כתבה מאת: דניאל פלדמן , פורסם ב: 13/06/2018 19:01

בשנה שעברה, AMD הציגה את מעבדי ה-Zen המהפכניים בגרסתם הביתית, Summit Ridge, או בשמם העממי: Ryzen - מעבדים מתומני הליבות, אשר הציתו תחרות חדשה בשוק המעבדים. עכשיו נראה ש-AMD מאמצים את שיטת הTick-Tock שאינטל נטשה, ומשחררים ריענון לארכיטקטורה תחת השם Zen+ עם סדרת ה-Pinnacle Ridge או Ryzen 2.

השיינויים העיקריים בדור הנוכחי:

 • הליך ייצור 12LP: גרסה יותר בוגרת ומוגמרת של 14LPP מבית Global Founderies. הליך היצור החדש מאפשר תדר עבודה מירבי גבוהה יותר ב-200 מגה-הרץ, תמורת אותו הספק, שבבים יעילים ואף יותר זולים לצרכן(יחסית לדור הראשון ביום ההשקה) הודות להיצע גדול יותר לפרוסת סיליקון.

 • טכנולוגיית XFR2 ו-Precision Boost 2: יכולות להתאים תדר עבודה ומתחים במהירות ובדיוק רב יותר, ויכול להתאים את עצמו ביתר יעילות לקירור המותקן על גבי הרכיב ואף להגיע לתדרי עבודה גבוהים יותר ממה שרשום על הקופסה.

 • זמני תגובת זיכרון מתמון ובקר זיכרון יותר מתקדמים, מאפשרים תמיכה רחבה יותר בזיכרונות, ויציבות בתדרי זיכרון גבוהים.

 • אפשרות לקביעת תדר עבודה ייחודי לכל CCX (מערך הליבות של ארכיטקטורת ה-Zen מכל שניים)  ותדר עבודה מיוחד לכל ליבה בנפרד, כך שניתן לקבוע תדר גבוה יותר לליבות הדומיננטיות.

נכון לזמן הכתיבה, AMD השיקה את גרסאות חוד-החנית הRyzen 7 2700X, 2700, Ryzen 5 2600X ו-2600, אך עם ה-2800X אנחנו נפרדים לשלום, שכן אינו יגיע לדור הנכחי. לוחות ה-X470 היוקרתיים הושקו גם הם, אם כי לוחות ה-A320 וB350, בעודם ממתינים לחלופה שככל הנראה תגיע עם Ryzen 3 וRyzen 5 2500X. ההבדל בין לוחות ה-300 ללוחות ה-400 שולי ביותר, וכולל מערך חיישנים מתקדם יותר לבקרה יותר הדוקהושיפור משמעותי בתמיכת הזיכרונות מיצרניות שונות.

כמו בדור הקודם, הרייזנים החדשים באים עם קירור איכותי מבית CoolerMaster, היישר מהקפוסא.

 • Wraith Spire עבור גרסאות הRyzen 5.
 • Wraith Spire RGB עבור Ryzen 7 2700, בו נעשה שימוש בסיקרה זו.
 • Wraith Prism RGB עבור Ryzen 7 2700X.

Ryzen 2 קיבל שבחים וביקורות טובות מכל כתבי העת, אך בעיקר נבדקה גרסת ה-X שנשלחה מ-AMD למבקרים, ואילו הגרסאות הרגילות, המוזלות והלא-פחות-טובות, קיבלו מעט חשיפה, ולא נערכה כל השוואה של אחד לאחד מול הדור הקודם.

גרסאות ה-X או XFR, מכילות סיליקון איכותי יותר ומסוגלות להגיע לתדרויות גבוהות יותר ביעילות, תמורת הספק ופליטת חום נמוכים יותר, ותומכות בהמהרה אוטומטית \ פרופורציונלית ליכולת קירור המעבד. הגרסאות הרגילות תומכות ב-Precision Boost 2 בלבד, שעובד בגבולות תדר הבסיס ותדר העבודה המירבי. המעבדים “הרגילים” אומנם לא מבצעים המהרה אוטומטית, איך ידנית מביאים ביצועים לא פחות טובים, ודורשים יותר “התעסקות”.

מערכת ושיטת הבדיקה

תודה רבה ל-TMS על הספקת המעבד לביקורת.

בסקירה זו אבדוק את מעבד הRyzen 7 2700 כנגד מקבילו מהדור הראשון, הRyzen 7 1700 כאשר כל התנאים שווים, ונראה אם שווה להשיקע בפלטפורמה החדשה או שמא כדאי להמתין. הבדיקה תכלול ביצועים “יבשים” תיאורטיים, ועבודה מקצועית, בנוסף לביצועים במשחקים.

מערכת הבדיקה תהיה זהה מבדיקה לבדיקה, מלבד המעבדים, ותכלול:

 • כרטיס מסך: GTX 1080Ti Founder’s edition
  לוח אם: Asrock Taichi X370
  קירור מעבד: Wraith Spire RGB
  זיכרונות: Corsair LED @ 2933Mhz HYNIX Dies
  אחסון ראשי: כונן בנפח 250 ג'גה-בייט, NVMe Samsung 960 EVO על גביו יערכו הבדיקות הסינטטיות
 • אחסון משני: Samsung EVO 850 250GB וכונן קשיח Western Digital Green 1TB
 • מארז: Fractal Design DEFINE-C
  ספק כוח: EVGA 500W 80+ BRONZE
  מערך איוורור: 120ממ *3 ליניקה ומאוורר 120 מ"מ נוסף לפליטה

נבדקו הקונפיגורציות הבאות:

 • שניי המעבדים בהגדרות סטוק מהמפעל.
 • שניי המעבדים בתדר זהה של 3.7 גיגה-הרץ, Ryzen 2700 במתח של 1.2V וRyzen 1700 ב-1.25V.
 • שניי המעבדים בהמהרה המקסימלית בטמפרטורה של 80 מעלות. על גבי קירור הסטוק: 3.7 גיגה-הרץ עבור Ryzen 1700 ו-3.9 גיגה-הרץ עבור Ryzen 2700, שני המעבדים היו במתח זהה של 1.25V.
 • בדיקה קצרה של מעבד הRyzen 2700 ב 4 גיגה-הרץ, על מתח של 1.3V. בדיקה זו נעשתה מתוך סקרנות - עד כמה רחוק ניתן לקחת את הRyzen 2700 תחת קירור הסטוק. לא ניתן חשיבות רבה לתוצאות בדיקה זו, אם כי זו לא קונפיגורציה פרקטית לשימוש יום-יומי.

עבור כל בדיקה נעשו שתי ריצות בתנאים זהים, ונעשה בינהן ממוצע לקבלת נתונים מדוייקת יותרהתוכנות שנבדקו הינם: Solidworks 2017, Blender, Geekbench, Cinbench, CPUZ, 7zip.
כמו כן, נערכה גם בדיקה בתוכנת עריכת הווידאו Sony Vegas, ברינדור קובץ וידאו של 2 דקות ב-FHD 60FPS, אך התוצאות באזור ה-170 שניות היו לטובת Ryzen 2700 בהבדל של שניות בודדות, ולכן לא אכלול את התוצאות בסקירה.

בבדיקת הגיימינג נעשה שימוש בתוכנת Fraps שתכין לנו מדידות זמן בעבור כל פריים, ונעשה חישוב ה-FPS עבור כל פריים תוך כדי בדיקת הממוצע. 
לדוגמה, נניח שיש לנו מדידה של 10,000 פריימים, עבור עשירית האחוז אנחנו ניקח את ממוצע עשרת ה-FPS הנמוכים ביותר עבור כל פריים, עבור אחוז אחד אנחנו נעשה ממוצע של מאה ה-FPS הנמוכים ביותר, בעבור ה5% אנחנו נעשה ממוצע של500 הפריימים הנמוכים ביותר ובשביל ממוצע 95% העליונים נעשה ממוצע של 9,500 הפריימים הגבוהים ביותר.

המשחקים שנבדקו ידועות כאינטנסיביות עבור מעבדים, והם להלן:

 • PREY –  לבדיקת ביצועי ליבה יחידה.
 • WARHAMMER II
 • BATTLEFIELD 1 לבדיקת ביצועי ריבוי ליבות.

רושם ראשוני

הדבר הראשון ששמים לב אליו כשמשדרגים מRyzen 1700 לRyzen 2700 הוא שהמחשב עולה יותר מהר בכ-5 שניות, משום שכנראה לביוס יש מעט יותר בדיקות לבצעה בדור החדש. בנוסף, המחשב מרגיש רספונסיבי יותר ב-Windowsאולם יכול להיות שזה אפקט פלסיבו סובייקטיבי, אם כי זה מה שאני מצפה ממעבד חדש, ולא אתן לזה יותר מדיי חשיבות. ב-CPUZ הופתעתי לגלות באיזו מהירות המעבד החדש משנה תדר בסיס, מכפלה, ומתח בעזרת Precision Boost 2, וזה חסר תקדים בעיני.

Ryzen 2700 יכול להגיע לתדר של 3.7 גיגה-הרץ, בקלות רבה, ואף לא מתנגד כלל ל-3.9. בנוסף, יכול זה להריץ את את הזיכרונות בתדר של 3166 מגה-הרץ, לעמות הRyzen 1700 שלא מסוגל לרוץ בתדר גבוהה יותר מ-3.8 גיגה-הרץ תחת הקירור הבסיסי, עם מהירות זיכרונות מרבית של 2933 מגה-הרץ, שבה נאלצתי להשתמש במהלך כל הבדיקות לשני המעבדים. יחד עם זאת, מעבד הRyzen 1700 שלי הוא מסדרות ייצור ראשוניות ביותר, וכנראה שלא מדובר בסיליקון איכותי במיוחד.

מתוך עניין, בדקתי מה התדר הגבוה ביותר שRyzen 2700 יכול להביא תחת קירור הסטוק, והגעתי ל-4 גיגה-הרץ מרשימים. אם כי, המעבד הגיע ליותר מ-90 מעלות.
תוכנת ה-Ryzen Master מאפשרת לבצעה המהרה עוד ב-Windows בזמן אמת, לעומת הדור הקודם שדרש הפעלה מחדש עבור כל שינוי. נהניתי מאוד להאיץ את הRyzen החדש, אבל יש לציין שישנו סיכוי שהשבב הספציפי שקיבלתי היה בעל איכות סיליקון יוצאת דופן, ולא כל מעבד מסדרה זו יביא ביצועי המהרה זהים בכזו קלות.

תוצאות הבדיקה

הגרף הנתון מטה מציין את השינוי בביצועים של 2700 כנגד 1700 - באחוזים. תחתיו ניתן לראות את התוצאה הכמותית.


כפי שניתן לראות, יש שיפור כולל של כ-5% לטובת Ryzen 2700, לא כולל את התוצאות בתדר 4 גיגה-הרץ.
בתוכנת Solidworks לתכן מכני, Ryzen 2700 מפתיע לטובה, למרות שעל פי תוכנות Cinebench ו-CPUZ אנחנו רואים ביצועי ליבה יחידה כמעט זהים לחלוטין בין שני המעבדים בעבור אותו קלוק, אך Ryzen 2700 מקבל בוסט בזכות הקלוק הגבוהה יותר. יש לציין שתוכנות אלו לא משפעות מזמן תגובת הזיכרון מתמון, בניגוד ל-Solidworks.

Battlefield 1 ידוע כבעל ניצול יעיל ביותר של ריבוי ליבות, ואכן ניתן לראות שההבדל הכולל לטובת Ryzen 2700 הוא רק 3.5%.

ב-Prey אנו רואים שיפור משמעותי יותר, כשל כמעט 5% לטובת Ryzen 2700 - כנראה בזכות ביצועי הליבה היחידה המעט טובים יותר, וקצב גישה לזיכרון מתמון מהיר יותר.

למרבה הפלא, אנחנו לא רואים שיפור כלל ב-Warhammer 2, על אף שמשחק זה יודע לנצל היטב ביצועים תיאורטיים של מעבד מרובה ליבות, וכנראה אינו מבדיל בין Ryzen 1700 ו 2700.


גרף טמפרטורה

לסיכום

Ryzen 2 היא סדרה מצויינת, וראויה לשאת את השם Zen+. שיפור ביצועי ליבה יחידה בא לידי ביטוי הודות לתדר עבודה גבוהה יותר בלבד, מה שמביא לבוסט בביצועים ובמיוחד במשחקים, אך בעבור אותה מהירות שעון שני המעבדים זהים לחלוטין, וRyzen 2 זוכה אך ורק ביעילות חשמלית ותרמית גבוהה יותר, מהירות גישה לזיכרון מטמון גבוהה יותר, וטכנולוגיות יותר משומנות כגון Precision Boost 2.

האם שווה לשדרג מערכת Ryzen 1 ל-Ryzen 2? התשובה היא לא. אך אם בונים מחשב חדש המנצל את כלל התקציב, אין סיבה שלא לבחור בRyzen 2 ולהינות מכל הפיצ’רים החדשים. אבל אם לבחור בכל זאת בדור הראשון, ואולי אפילו עם לוח אם מסוג X470, ניתן לחסוך כמה מאות שקלים.

קצת על הכותב
דניאל פלדמן
סטודנט להנדסת מכונות ומכטרוניקה, וחובב חומרה במשרה מלאה. משתדל לעקוב ולהתעדכן בחדשות החמות ולא מפחד לחקור לעומק את הנושאים הכי רווים במחלוקת. מנסה להשאר כמה שיותר אובייקטיבי וקר רוח, אך בכל זאת חובב AMD מוצהר. בזמני הפנוי המועט משחק במשחקי RTS קלאסיים, בשוטרים ובמשחקי הישרדות. כנראה שתנצחו אותי בכל משחק, אם כי הסקילז שלי ממוצעים למדי :)
ומה דעתכם?
מציג 0 תגובות ב- 0 דיונים עבור מדור לדור: Ryzen 1700 אל מול Ryzen 2700 החדש

סגור