מיקום נוכחי: מציג כתבה

ספקי כוח 101: כך תבחרו ספק כוח חדש

כתבה מאת: דניאל פלדמן , פורסם ב: 07/06/2018 01:19

במערכת ממוצעת, של המשתמש הממוצע, ספק הכוח הוא אולי המרכיב הפחות פופולארי. כמובן - אנחנו הרבה מעבר לימים בהם לא נבחר ספק כוח ראוי לרוב, אבל אם נמנה לרגע מפרט מחשב ממוצע אותו נרצה לרכוש, סביר להניח שאת ספק הכוח נשאיר לסוף הרשימה. אבל למעשה, תפקידו של ספק הכוח כה חשוב - שזה אמור לקבל התייחסות מיוחדת. אז, אנחנו יודעים שיש צורך בספק כוח איכותי, אבל איך נבחר אחד כזה? בואו ונצא לדרך.

מהו ספק כוח?


ספק כוח הוא מעגל חשמלי, שעבודתו לקחת מתח חיצוני בזרם חילופי (AC) ולהמיר אותו במתח שימושי, רצוי בזרם ישיר (DC). במקרה של ספק מחשב המתח החיצוני בארץ הוא 230V (וולט - V - יחידת מידה של מתח) והמתח השימושי הוא 12V 3.3V ו5V.

כאשר הספק מקבל 230V מהקיר, הוא ממיר אותו לשלושה מעגלים שונים (מה שנקרא RAILS): מעגל אחד לכל מתח המצוין בפסקה הקודמת. ספקים יקרים יותר מציעים יותר ממעגל אחד למתח 12V משום שבמחשבים מודרניים רוב העומס מנותב למתח זה. הספק מאפשר חיבור רכיבים סטנדרטיים* של מחשב, ישירות לאותם מעגלים.

*החיבורים הסטנדרטיים הם:

 • חיבור 24 פינים ATX - חיבור ייעודי ללוחות אם סטנדרטיים.
 • חיבור 4\8 פינים - דומה לחיבור PCI-E המיועד למעבד בלבד.
 • חיבור 6 / 6+2 / 8 פינים - המיועדים לכרטיסי מסך.
 • חיבור MOLEX - חיבור כללי שמאפשר הספקת זרם למאווררים, לדים וחומרה כללית. פעם חובר לדיסקים קשיחים ו-ROM.
 • חיבור SATA - חיבור שחור, גדול ושטוח. ה-MOLEX המודרני, הנועד להחליפו, מפעיל SSD, כוננים קשיחים וחומרה כללית מודרנית.

ספק כוח של חברת Antec

הספק ספק הכוח, הוא כמה "עבודה" יכול לייצר ספק הכוח, או הזרם המרבי שהספק יכול לספק לרכיבים שונים כדי שהם יעשו את העבודה. נמדד ביחידות וואט (Watt או בקיצור W). ככל שיש יותר עומס על הספק, הספק צריך לספק יותר זרם (A אמפר, יחידת מידה לזרם). בחשמל ההספק שצורך כל רכיב שווה לכמות החום שהוא פולט, לכן לכל רכיב חומרה יש TDP או פיזור חום מרבי, שגם שווה לצריכת החשמל המרבית שלו. למשל, אם יש לנו מעבד בעל מעטפת של 50W, כרטיס מסך הצורך 100W, לוח אם ורכיבים שונים בדרך כלל באזור ה50W + התיישנות הספק, אנחנו צריכים ספק של לפחות 250W. ברשת ישנם מחשבונים שימושיים עבור חישוב הצריכה לה נזדקק.

יעילות ספק הכוח

יעילות ספק הכוח שווה להספק שזה לוקח מהקיר, עבור המרה להספק השימושי לנו במערכת. למשל, אם יש לנו ספק של 100W והוא 80% יעיל, ההספק שהוא ייקח מהקיר בשיא הניצול שלו הוא כ-125W (שעליהם אנחנו משלמים בחשבון החשמל), כי 25W נאבדים תוך כדי עבודת הספק.

עקב תהליך המרת המתח בספק, נוצר חום. ככל שהספק צריך להמיר זרם יותר גדול, כך הספק מתחמם יותר ויעילותו קטנה. ספקים בעלי רכיבים איכותיים יותר, ואיכות בניה טובה יותר,  יכולים להמיר יותר זרם ביתר יעילות, ולפלוט פחות חום. בדרך כלל, שיא יעילות הספקים נמצא ב-50% מהניצול שלהם (לדוגמה, אם ספק הוא של 500W, שיא היעילות שלו נמצא ב-250W). בספקים זולים השינוי יכול להיות דרסטי, ולהגיע עד עשרות אחוזים, אבל בספקים איכותיים מדובר באחוזים בודדים.

בעבר, יצרנים יכלו להצהיר כי הספק שלהם הוא 140% יעיל, ולצרכן לא הייתה שום דרך לבדוק זאת. היום קיים תקן חיצוני בשם 80+ שבשבילו היצרנים שולחים את הספקים שלהם לבדיקה, הבודקת את יעילות הספק בשיא ההספק המוצהר באופן רציף, ודרגות עומס שונות, בתנאי חום ולחות סטנדרטיים. על מנת לקבל את תקן ה-80+, הספק צריך להיות לפחות 80% יעיל. ספק לא יכול להיות יותר יעיל מ100%, וכדי להיות 100% יעיל צריך להיות בנוי ממוליכי על. יש לציין שככל שספק יעיל יותר כנראה ידרוש פחות קירור, וכן יהיה שקט יותר.

רמות יעילות:

 • תו 80+ : לפחות 80% יעילות בכל דרגות העומס.
 • תו BRONZE: לפחות 81% יעילות בשיא ו85% בחצי ניצול.
 • תו SILVER: לפחות 85% יעילות בשיא ו89% בחצי.
 • תו GOLD: לפחות 88% יעילות בשיא ו92% בחצי.
 • תו PLATINUM: לפחות 91% יעילות בשיא ו94% בחצי.
 • תו TITANIUM: לפחות 91% יעילות בשיא ו96% בחצי.

*יש לציין שיש חברות המצהירות שהספק שלהם מזין X וואט, אך למעשה הוא מזין יותר, זאת בכדי לקבל תו 80+ יוקרתי יותר. למשל, ספק המוצהר כ-450W יכול להיות 500W אך במקום לקבל תו GOLD היה מקבל SILVER. יצרנים עושים זאת בסדרות הכי יוקרתיות שלהם, ואין להניח מראש שכך עשה היצרן, ויש לבדוק בקפידה סקירות של המוצר. 


תגי "80 Plus" אשר ניתן למצוא על ספקי הכוח

אז איך בוחרים ספק?

הספק: לכל ספק יש מדבקה על הצד, או מצוין באתר השיווקי באינטרנט, טבלת המתחים שלו וההספק של הספק באותו מתח. מחשבים מודרניים משתמשים ב12V בלבד, ולכן אותנו מעניין ההספק של אותו ספק ב12V בלבד, ולא ההספק המשולב שלו 3V + 5V + 12V. משווקי ספקים אוהבים לכתוב את ההספק המשולב על הספקים הזולים יותר, למשל 400W, אבל במציאות הוא יכול לספק רק 360W ב12V, יש לשים לב, ולוודא שהספק המחשב לא עובר את ההספק 12V של אותו ספק.

יעילות: רצוי לבחור ספק שעבר תקן 80+ ולא לסמוך על הצהרות של היצרן, כי כך אנחנו באמת יכולים לוודא שמדובר בספק איכותי.

חיבורים: יש לוודא שלספק יש את כל החיבורים הנחוצים לנו. יש לבדוק אילו חיבורים דורש כרטיס המסך שלנו, כמה כוננים נרצה לחבר, וכדומה.

ספק 'גנרי' או ספק מותג: ספק גנרי הוא ספק סיני וזול שפשוט עושה את העבודה. כמעט כל הספקים הזולים הם ספקים גנריים, אפילו אם הם לכאורה ספקי מותג משווקים, ממתגים ספקים זולים מחברות לא ידועות ומשווקים אותם בשמם. ספקי מותג בדרך כלל עולים יותר, ועוצבו או\ו פותחו על ידי חברת המדבקה, בדרך כלל מציעים רכיבים איכותיים יותר, ותואמים צרכים של קהל היעד של אותה חברה. 

מראה של ספק כוח גנרי טיפוסי

תצורה: רוב הספקים שיש לנו בשוק הם בגודל ATX סטנדרטי, אך יש ספקי SFX שמתאימים לבניות קטנות (למשל SF450). ויש ספקים שמתחברים לספק ריצפה חיצוני כמו מחשב נייד לבניות קטנות במיוחד.

רעש: ספקי המותג בעלי מאווררים איכותיים יותר, ובדרך כלל מציינים את רמות הרעש שלהם, ויש ספקים שמכבים את המאוורר כשהספק נמצא תחת עומס נמוך, ואף יש ספקים ללא מאוורר כלל.

צבע: ספקים פשוטים בדרך כלל מגיעים בצבע מתכתי פשוט, בעוד שספקי מותג יכולים להיות שחורים ובעלי צבעים נוספים. בעקבות מגיפת ה-RGB התוקפת אותנו לאחרונה, הם גם יכולים להיות בעלי אורות שונים.

מודולריות: ספקים יקרים יותר מאפשרים לחבר ולנתק את הכבלים מהספק, במידה ואין צורך בהם או צריך כבלים נוספים. ספקים אלה טובים מאוד לבניות אסתטיות ואפשר אפילו למצוא עבורם כבלים מיוחדים בהתאמה אישית.

קצת על הכותב
דניאל פלדמן
סטודנט להנדסת מכונות ומכטרוניקה, וחובב חומרה במשרה מלאה. משתדל לעקוב ולהתעדכן בחדשות החמות ולא מפחד לחקור לעומק את הנושאים הכי רווים במחלוקת. מנסה להשאר כמה שיותר אובייקטיבי וקר רוח, אך בכל זאת חובב AMD מוצהר. בזמני הפנוי המועט משחק במשחקי RTS קלאסיים, בשוטרים ובמשחקי הישרדות. כנראה שתנצחו אותי בכל משחק, אם כי הסקילז שלי ממוצעים למדי :)
ומה דעתכם?
מציג 0 תגובות ב- 0 דיונים עבור ספקי כוח 101: כך תבחרו ספק כוח חדש

סגור