מיקום נוכחי: מציג כתבה

שלב אחר שלב: כך תעדכנו את ה-BIOS שלכם

כתבה מאת: דן קדר , פורסם ב: 07/06/2018 06:09

עדכון ה-BIOS, רכיב שעליו אסביר מיד, הוא תהליך שיש לעשות בדיוק כפי שעושים מדי פעם עדכון דרייברים. למעשה, תהליך עדכון ה-BIOS הינו בעל פוטנציאל גדול יותר לפתרון בעיות מאשר עדכון דרייברים, זה בהנחה ואתם מחפשים פתרון לבעיה מסויימת בעל אופי חומרתי. את עדכוני ה-BIOS משחררות יצרניות לוחות האם על מנת לתקן באגים, ליצור תמיכה רחבה יותר במערכי זכרונות, ולעיתים אף להוסיף תמיכה במעבד חדש.

תהליך עדכון ה-BIOS אינו פופולרי כשאר התהלכים, והסיבה לכך היא עברו הבעייתי-משהו של התהליך. בעבר, רכיב ה-BIOS היה יחיד על גבי הלוח. בשל העובדה שהמערכת כולה תלויה בתקינותו של ה-BIOS, תהליך העדכון שלו הפך לרגיש, שכן אם העדכון נכשל משום מה, כל המערכת הייתה מושבתת. מאז עברו הרבה מים בנהר, והיום לוחות האם עושים שימוש ברכיב BIOS נוסף ("Dual BIOS"), כך שאם נמחק או נפגם הראשון, ה-BIOS השני המשמש כגיבוי יאפשר למשתמש להשתמש בו, או באופן פשוט מאוד - לתקן את הראשון.

במדריך הבא נסביר כיצד יש לעדכן את ה-BIOS של לוח האם שלכם. שימו לב, יש לעקוב כראוי אחרי שלבי המדריך. כמו כן, תהליך זה הינו על אחריות המשתמש בלבד, ואין אתר PCDigital יישא בתוצאות.

מהו ה-BIOS?

לפני שנגש לתהליך העדכון, בואו ונלמד מהו ה-BIOS, ומה המשמעות שלו. השם BIOS הינו ראשי תיבות של Bios- Basic Input-Output System. ה-BIOS הוא מנגון של קושחה (תוכנה הצרובה על חומרה מסוימת) הצרוב על לוח האם. ל-BIOS מספר תפקידים בהפעלת המחשב:

  • זיהוי התקני החומרה המחוברים למחשב.
  • בדיקה בסיסית של תקינות החומרה.
  • קביעת סדר הסריקה, וטעינת הפונקציות מהדיסקים הקשיחים לצורך העלאת מערכת ההפעלה.
  • שליטה על ההגדרות החומרה, כמו קצב העבודה של רכיבים מסוימים, המתח הניתן להם ועוד.

אם כן, מדוע לעדכן את ה-BIOS, ומתי מומלץ לעשות זאת?

  • כאשר יש באג קריטי שמפריע לכם בגרסה הנוכחית.
  • כאשר הביוס לא תומך בחומרה חדשה, כמו מעבד מדור חדש או זכרונות מהירים (פרופיל XMP).
  • על מנת להוסיף פונקציות חדשות שחשובות לכם, כמו שליטה רחבה יותר על המתחים של החומרה.

מה נצטרך לצורך העדכון?

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא את דגם לוח האם שלכם, זאת על מנת למצוא באתר החברה את קובץ ה-BIOS הנכון. לא חסרות דרכים לבדוק את שם לוח האם, לכן אמצא להמליץ על הדרכים הנוחות יותר.
עבור משתמשי Windows, אנו נוריד תוכנה הנקראת CPU-Z. תוכנה זו מספקת מידע רחב על רכיבי הליבה שלכם (מעבד, לוח וזכרונות).
לאחר שהתקנתם את התוכנה, פתחו אותה, ועברו לטאב הנקרא Mainboard. בחלון זה יופיע מידע אודות לוח האם שלכם, ליד שורת ה-Model.
עבור משתמשי לינוקס, יש לכתוב את הקוד הבא בטרמינל: "sudo dmidecode -t 2" (ללא גרשיים), ולאחר מכן יופיע מידע אודות לוח האם שלכם, כאשר ה-Product name הוא דגם הלוח.
כמו כן, ניתן להשיג את דגם הלוח בדרכים קלות יותר, כגון מבט על הקופסא של לוח האם, או על הלוח עצמו: יצרני הלוחות דואגים לרשום בבירור את הדגם על גבי הלוח עצמו, וכמובן - גם על הקופסא.


לאחר שמצאנו את דגם לוח האם שלנו, נצטרך לבדוק מהי גרסת ה-BIOS הנוכחית שלנו. 
גם כאן, אמליץ על השיטות הנוחות יותר. 
גם זו משימה קלה: התוכנה CPU-Z תציג באותו מקום גם את גרסת ה-BIOS שלכם. עבור משתמשי לינוקס, יש לרשום בטרמינל את הקוד הבא, שוב, ללא גרשיים: "sudo dmidecode -t bios -q". כעת יפתח לכם מידע אודות ה-BIOS המותקן כרגע על לוח האם שלכם: ליד שורת ה- Version, תוכלו למצוא את גרסת הביוס.


כעת, כשבידינו דגם הלוח, יש להכין Disk On Key, אליו נעביר את קובץ ה-BIOS איתו נעדכן. אין צורך בהמון מקום פנוי על הדיסק, וגם לא חובה לפרמט או לגבות אותו לפני. 

תהליך עדכון ה-BIOS

שימו לב! התהליך עצמו מחייב חיבור יציב של המחשב לחשמל (או עם סוללה מספקת), שכן אם מסיבה כלשהי המחשב יכבה, ה-BIOS לא יוכל להעלות. 
במידה ומצב שכזה קורה, יש לעיין בחוברת ההוראות של הלוח, ולמצוא היכן וכיצד לעבור ל-BIOS השני. בואו ונעבוד לפי שלבים:

1: מציאת גרסת ה-BIOS אותה אתם רוצים להתקין. בדרך כלל תהיה זו החדשה ביותר - אלא אם כן, מדובר בגרסה ניסיונית (Beta) - במקרה כזה מומלץ לחכות שזו תהפוך לגרסה רשמית.
על מנת למצוא ולהוריד את הגרסה הרצויה, פנו אל אתר היצרן של לוח האם שלכם. הריצו חיפוש מהיר במנוע החיפוש המועדף עליכם עם דגם לוח האם שלכם. כעת, בדף המוצר, חפשו את כפתור ה-Support (נתונים אלו משתנים בין יצרן ליצרן - בדוגמה הבאה אנו עושים שימוש באתר הבית של GIGABYTE). כעת חפשו BIOS.


2: מציאת הגרסה הנכונה והורדה שלה: כעת תופיע רשימה עם כל גרסאות ה-BIOS הקיימות עבור לוח האם שלכם. בחרו את הגרסה הרצויה, עליה הרחבנו בפסקה הקודמת, והורידו אותה. חלצו את הקבצים והעבירו אותם להתקן ה-Disk On Key. (אין צורך בפרמוט או שינוי, אלא רק בהעברה של הקבצים שהורדתם).

3: כניסה ל-BIOS: לאחר שיש בידכם את ה-Disk On Key מוכן, ועליו הגרסה הרצויה, עברו ל-BIOS, מפני ששם יבוצע העדכון. שימו לב: ניתן לעשות זאת גם דרך מערכת ההפעלה, אך הדרך המומלצת ביותר היא מתוך ה-BIOS עצמו.

על מנת להגיע אל ה-BIOS, הפעילו מחדש את המחשב שלכם, ובשלב הכי ראשוני בעת שהוא עולה (בתהליך הנקרא "POST"), לחצו על כפתור הכניסה ל-BIOS, אשר בדרך כלל הוא כפתור DEL במקשי המספרים הימני. במחשבים אחרים כפתור זה עשוי להיות F2, או F12 - יש לבדוק זאת בחוברת ההוראות של לוח האם שלכם.


4- העדכון: לאחר שנכנסתם אל ה-BIOS, תעברו לחלון העדכון, שגם כאן, משתנה מחברה לחברה. לרוב תוכלו למצוא אותו בסביבה של כפתור היציאה. בדוגמה שלנו, בלוחות אם של חברת GIGABYTE, חלון זה נקרא Q-Flash, בלוחות ASUS אזור יקרא EZ Flash, ואילו אצל MSI אזור זה נקרא M Flash. כאשר נכנסתם לחלון העדכון, כעת, יש לבחור בעדכון BIOS: בחרו את ה-Disk On Key שלכם מהרשימה, ואז את קובץ העדכון.

5- התחילו את העדכון. תהליך העדכון יכול לקחת כמה דקות, והוא עשוי להפעיל את עצמו מחדש באמצע תהליך זה - אין סיבה להלחץ. כאמור, נדגיש שוב: חשוב מאוד לדאוג שהמחשב פועל לאורך כל התהליך.


עם תום תהליך העדכון, המחשב ייצא באופן אוטומטי חזרה אל מערכת ההפעלה. במידה והוא אינו עושה זאת, יש לצאת מה-BIOS. כעת חזרו אל מערכת ההפעלה שלכם, ובדקו בעזרת הדרכים המוסברות בתחילת המדריך את גרסת ה-BIOS. במידה ושם העדכון זהה לגרסה אותה הורדתם: מזל טוב, בזה הרגע ביצעתם עדכון BIOS מוצלח!

קצת על הכותב
דן קדר
אהבתי לשחק מגיל צעיר. עם הזמן גדלה אצלי הסקנות לגבי מה מריץ את המשחקים שלי, וכך התחלתי להתעניין יותר ויותר בחומרה. היום אני בעיקר משחק עם החומרה, אם זה בדיקות, למידה ועד לתחרויות אוברקלוק למיניהן.
ומה דעתכם?
מציג 0 תגובות ב- 0 דיונים עבור שלב אחר שלב: כך תעדכנו את ה-BIOS שלכם

סגור