PCDigital

הגדולים והקטנים: כך יעבדו מעבדי העתיד של אינטל ו-AMD

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 28/04/2021 13:24
מעבדי הדור הבא של אינטל, וכמו כן מעבדי העתיד של AMD (על פי שמועה) עשויים לעשות שימוש בארכיטקטורה חדשה לגמרי, big.LITTLE - טכנולוגיה המוכרת לנו כבר. כיצד היא תעבוד? כל הפרטים בכתבה.

נדמה ששוק מעבדי המחשב, הן הביתיים והן העסקיים, עומד כרגע בסוג של עצירה מזה הרבה זמן. זה נכון, מדור לדור תדרי העבודה עולים, מספר הליבות מכפיל את עצמו, תהליכי הייצור קטנים ומדי פעם צריכת החשמל יורדת אף יותר. זה מצויין, אך הכל מאותו הדבר.

מתישהו, בנקודה כלשהי, כל חובב עשוי למצוא את עצמו פחות נלהב מליבות נוספות ותדרים גבוהים יותר. יש צורך במשהו חדש שישנה את התמונה המונוטונית. למעשה, אפשר להגזים מעט ולומר שהצעד החדשני האחרון בשוק מעבדי המחשב היה המעבר ליותר מליבה אחת.

בתוך זה, מידע חדש שידוע לנו כבר זמן מה, מבשר על ארכיטקטורה חדשה ושונה ממה שהכרנו עד היום. אינטל צפויה להיות הראשונה לעשות בארכיטקטורה זו שימוש כבר במעבדי הדור הבא, ה-Alder Lake הצפויים לצאת עוד השנה. כמו כן, מידע נוסף שמקורו במשמועות טריות שעשויות להיות מבוססות (מחמת ההיגיון), מעבדי ה-Zen 5 של חברת AMD (שם קוד "Strix Point") אשר צפויים לצאת במהלך שנת 2024 גם הם יעשו שימוש בארכיטקטורה זו. 

למעשה, לא מדובר בארכיטקטורה חדשה באמת או בלעדית לשוק מעבדי המחשב, שכן היא מגיעה אלינו משוק הסלולר והטאבלטים העושים בה שימוש (עם מעבדי ARM), בנוסף למעבדי ה-M1 של אפל שחלקם כבר נמצאים בשימוש במחשבים מתוצרתה.

big.LITTLE - איך זה עובד?

כיום, מעבדים בשוק המחשבים הן מאינטל והן מ-AMD עושים שימוש במספר קבוע של ליבות חזקות, ובצריכה מקסימלית קבועה, אשר אחרי כרטיסי מסך, מבחינת סדר גודל ובמחשבים נייחים, היא זו שצורכת את מרבית החשמל. לשם כך, קיימות שיטות קבועות, המאפשרות לחסוך בצריכת החשמל, שכן המעבד לא יצרוך את כמות החשמל המקסימלית שלו, או לפחות נתח מכובד ממנה.

השיטה הנפוצה ביותר המיושמת במעבדים אלו היא "הקצאה" של תדרים ומתחים באופן דינאמי, בהשוואה לכמות הכוח והחשמל להם נזקק המעבד על מנת לבצע משימה כלשהי, כך שמשימות קלות דוגמת גלישה, קריאה ועריכה של מסמכים וכדומה יבוצעו עם כוח מינימלי שאין צורך בגבוה ממנו, ומשימות כבדות כגון הרצה של תוכנות כבדות יותר, משחקים ושאר סוגים של אפליקציות הדורשות חישובים מורכבים מעט יותר, מקצות למעבד את מרבית הכוח, וצריכת החשמל בהתאם.

ארכיטקטורת big.LITTLE לוקחת את זה שלב אחד הלאה. בשיטה זו, מורכב המעבד מ-X ליבות "חזקות" כנגד מספר ליבות "חלשות". הליבות החזקות הן הליבות המוכרות לנו כיום, עם מרבית הכוח, בעוד הליבות החלשות בנויות עבור צריכת חשמל מתונה, אך עם ביצועים מופחתים. במצב זה, כאשר ישנה משימה חזקה על הפרק, המעבד משתמש במלוא כוחו, כלומר בכל הליבות החזקות, וכאשר צצה משימה פשוטה, ישומשו אך ורק הליבות החלשות. דרך חכמה זו חוסכת עשרות אחוזים של צריכת חשמל, זאת מבלי להקריב את ביצועי המעבד - ואם כבר, לשפר אותם. 


כיצד big.LITTLE עובד - דוגמה ממעבדי ה-ARM (קרדיט: אתר ElectronicsWeekly)

כאמור, המעבדים הבאים של אינטל, ה-Alder Lake, עתידים לעשות שימוש בשיטה זו, כאשר אנחנו יודעים שהמעבד הבכיר יותר יעשה שימוש ב-8 ליבות חזקות מסוג Golden Cove, זאת לצד 8 ליבות נוספות מסוג Gracemont. כמו כן, מידע עדכני מספר שגם AMD תאמץ את הארכיטקטורה הנ"ל.

בנוסף, עד שמעבדים אלו יגיעו אל השוק, יש דבר אחד שאנחנו לא יודעים בודאות: כיצד מערכת ההפעלה Windows 10, שלפי שעה טרם כוללת תמיכה בארכיטקטורה זו, תעבוד. כמו כן, בעוד במחשבים ניידים השיטה הנ"ל עשויה להפוך למהפכה אמיתית בצריכת החשמל ובשיפור חיי הסוללה, במחשבים נייחים שיטה זו אינה קריטית. אנחנו לא יודעים עדיין איך זה יבוא לידי ביטוי בשוק זה, ועד כמה חזקות הליבות "החלשות". 

מה שבטוח הוא שהזמן יענה על כל התשובות, ואנחנו נמצאים עם היד על הדופק בכל הנוגע לחדשות הקשורות בנושא הזה ובנושאים אחרים.

מה אתם חושבים?
נשאר לנו אך ורק לחכות ולראות, עידן
אורי כרמי (פורסם ב: 01/05/2021 10:26)
השאלה היא אם ואיך זה יביא לשיפור בביצועים. החשמל ברור אך בנייחים הוא פחות משנה והביצועים הם אלו שמשנים.
עידן (פורסם ב: 04/05/2021 10:22)
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה וסטאפס
ערך אקראי
GIGABYTE

חברת גיגאבייט ("GIGABYTE Technology") הינה יצרנית חומרה וציוד מחשוב טייוואנית, כאשר ההתמחות של זו היא בעיקר לוחות אם. מבחינת נתונים, נכון לשנת 2015 חברת GIGABYTE הינה היצרנית המובילה של לוחות אם, כאשר זו שלחה ברבעון אחד של שנת 2015 כ-4.8 מיליון לוחות אם. נכון לשנת 2021, מחזיקה GIGABYTE בליין מוצרים כמעט בכל שוק אפשרי בסצנת המחשבים והחומרה, והיא פעילה במספר גדול של מדינות, כולל ישראל. חלק ממוצריה של החברה ממותגים תחת השם "AORUS", לפעמים אף בלי להזכיר את שמה של GIGABYTE כלל. AORUS הוא שם חטיבת הגיימינג של החברה, ומוצרים הממותגים תחת...

לצפיה בערך המלא בפיסיפדיה
סטאפ אקראי
לוח היד-שניה ושאלות
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק