PCDigital

כרטיסי ה-Xe DG2 של אינטל קרובים מתמיד - הנה כל מה שידוע לנו

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 08/05/2021 21:23
בחדשה הבאה אנחנו סוף סוף זוכים להצצה קרובה יותר בכל הקשור ל-DG2, שם הקוד של חברת אינטל לכרטיסי המסך מתוצרתה, איתם תתחרה בשוק כרטיסי המסך לצד NVIDIA ו-AMD.

מזה זמן רב שאנחנו עדים לפתרונות הגרפיים של חברת אינטל בשוק, אלו הידועים בשם Intel Xe. זה לא חדש לנו - אינטל נכנסה זה מכבר לשוק המאיצים הגרפיים. את אלו, בעלי שם הקוד DG1 (או "Intel Iris Xe Max") כבר ניתן למצוא במחשבים ניידים בודדים מבוססי Tiger Lake, שם הם משולבים כיחידת עיבוד גראפית נפרדת, המסייעת ופועלת יחד עם הליבה הגרפית המצויה במעבדים אלו - והיא בעיקר מהווה חלופה לכרטיסי שוק-הכניסה של חברת NVIDIA לניידים, הלא היא סדרת ה-GeForce MX.

אך הבשורה האמיתית, עליה אנחנו שומעים ומחכים מזה שנים, היא מאיצי ה-DG2 של החברה, או שיש לומר - כרטיסי המסך של החברה. אנחנו מדברים על אותם כרטיסי מסך לשוק הגיימינג, אלו אשר אמורים לעמוד בקו אחד עם NVIDIA ו-AMD, ולהיות מבוססים על ארכיטקטורת ה-Xe HPG שלה (ר"ת High Performance Gaming) המיועדת, כשמה, עבור גיימרים. 

כן, זה קורה, ובחדשה זו אנו אף עדים לכך שקרוב יותר משחשבנו: אינטל תהפוך באופן רשמי לשחקנית שלישית בשוק כרטיסי המסך לגיימינג השולחני (ואף בשוק הניידים, בהם נגע בהמשך). במהלך החודשים האחרונים אף היו שמועות (אם כי לא ברור עד כמה מבוססות) שכרטיסי מסך אלו יתנו פייט רציני לכרטיסים החזקים יותר בסדרת ה-GeForce RTX 3000 של NVIDIA, דוגמת ה-RTX 3070 ו-RTX 3080.


Intel Xe DG2 - יתן תחרות רצינית לכרטיסי המסך הקיימים?

השאלה המתבקשת? עד כמה הם קרובים. ובכן, כעת אנחנו יודעים באופן חלקי שהם (DG2) "ממש מעבר לפינה" כפי שצייץ עובד בכיר בצוות של חברת אינטל, "וזה הולך להיות מרתק" הוסיף. הציוץ הנ"ל הוא כתוצאה מכך שאינטל כבר נמצאת בשלב בו היא מחפשת לגייס מהנדסים לצוות האחראי לבצע אופטימיזציה עבור מנועי משחק, אליו מפרסם הציוץ משתייך.

החלק השני של החדשה הנ"ל מעניין אף יותר, כי אנו עדים להדלפה של הנתונים של אותם כרטיסי המסך. ראשית, אנחנו יודעים כעת שהראשונים להגיע יהיו הכרטיסים הניידים העובדים עם מעבדי הAlder-Lake (סדרת מעבדי הדור 12 של מותג ה-Core I, אותם אנו צפויים לראות בשוק בחודשים הקרובים) למחשבים ניידים, אותם נראה במחצית השניה של שנת 2021, ולאחר מכן מלווים, סוף כל סוף, בכרטיסים לשוק המחשבים השולחניים.

הנתונים המתקבלים מדברים על חמישה מודלים מהם יתחלקו כמה דגמים שונים לשוק המחשבים הניידים, מהם יתפתחו אחר כך גרסאות שולחניות שוות, או נכון לשער - חזקות יותר. המודל הראשון והמעניין ביותר מכיל נתונים שקשה להתעלם מהם.

ראשית, זה יגיע עם נפח זיכרון של לא פחות מ-16 גיגה-בייט במהירות של 16Gbps (ע"ע GDDR6) על תדר באס של 256 ביט. כמו כן, הוא מכיל 512 יחידות עיבוד ותדר מקסימלי של 1.8 גיגה-הרץ (במצב טורבו). עוד נתונים שמכיל מודל זה הינם זיכרון מטמון של 16 מגה-בייט וצריכה מקסימלית של 100 וואט לניידים, כאשר רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע לצריכת החשמל של הגרסאות הנייחות.

שאר הנתונים ממשיכים בסדר יורד לנפחי זיכרון של 12, 8, ו-4 גיגה-בייט, בתדר באס של 192, 128 ו-64 ביט, בהתאמה. את שאר הנתונים ניתן למצוא בטבלה למטה. כעת כל מה שנותר הוא לחכות למידע נוסף, ויש לקוות, כזה שנותן לנו מושג מבוסס יותר של מה מחכה לנו בשוק המחשבים השולחניים מצד חטיבת הגרפיקה של אינטל. מה שבטוח הוא שהולך להיות מעניין לא מעט.


כל הנתונים של חמשת המודלים. (קרדיט: אתר TechPowerUp)

מה אתם חושבים?
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה ומדור סטאפס
ערך אקראי
NVIDIA

NVIDIA (גם Nvidia Corporation) הינה יצרנית שבבים אמריקאית, המוכרת לכל בזכות השבבים הגראפיים שלה, ה-GeForce, Quadro ובעבר Tesla. עוד מפתחת החברה גם שבבים ראשיים עבור שוק הטאבלטים והסלולר, וכמו כן קונסולות משחקים, דוגמת ה-NVIDIA Shield ומוצרים נוספים בסגנון, כגון מזרים המדיה הנחשב כמוביל בקטגוריה שלו, NVIDIA Shield TV. עוד פיתחה החברה API הנקרא CUDA, המאפשר להשתמש בכמות מעבדי ה-CUDA שבכרטיסיה על מנת לסייע למעבד הראשי לבצע את משימותיו מהר יותר, מה שאיפשר פיתוח של תוכנות חישוב רבות, והאצה של אי-אילו תוכנות קיימות. היסטוריה...

לצפיה בערך המלא
סטאפ אקראי

יד-שניה, תמיכה וייעוץ
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק