PCDigital

Corsair K100 RGB - מקלדת הדגל של קורסייר בביקורת

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 11/05/2021 02:23
על שולחן הביקורות שלנו נחתה אחת מהמקלדות היוקרתיות ביותר, זו שעומדת כרגע בפסגת המוצרים אותה מציעה חברת Corsair תמורת תג מחיר גבוה במיוחד. לקחנו אותה לסיבוב בכדי לבדוק על מה המהומה.

הארסנל של Corsair

טרם נפצח בתיאורים אודות המוצר שנמצא כעת בביקורת הנ"ל, בואו ונכיר מעט את השוק של חברת Corsair, חברה שבעשור החולף עשתה כברת דרך ארוכה אל תוך מחשבי הגיימינג שלנו. מזכרונות וכונני SSD בעבר הרחוק (שאני מוכן להשבע שמרגיש קרוב יותר משנראה), חברת Corsair התפשטה לתחומים נוספים אשר צועקים כולם פה אחד: גיימינג.

כן, Corsair לא רק התחילה להשפיע מבפנים, אלא גם מבחוץ, וארנסל הציוד ההיקפי שלה עבור גיימינג כיום, שם אותה מהמובילות בתחום, כאשר עוד ועוד חובבי מחשבים וגיימרים בוחרים בה מחדש בכל יום. אנחנו מדברים על כיסוי שלם של שוק הציוד ההיקפי: החל ממקלדות, עכברים, דרך רמקולים ואוזניות, ועד לציוד היקפי נוסף, כגון כיסאות גיימינג, בקרי אורות RGB, משטחי עכבר ומוצרים נוספים אשר קצרה היריעה מלפרט עליהם.

אך אחד השווקים, להוציא זכרונות וקירור מים, בהם שולטת Corsair ביד רמה הוא שוק המקלדות, ובמיוחד שוק המקלדות המכאניות. חברת Corsair מציעה ליין עצום של מקלדות מכאניות מכל צבעי הקשת (תרתי משמע) - כאשר למספר גדול מדגמיה זו מציעה סוויצ'ים מסוגים שונים. 

אז מי נגד מי? מקלדות Corsair, באופן כללי, נגד מספר גדול של מקלדות גיימינג בשוק, ובכדי לעשות כן, טרם הגיעה מקלדת ה-Corsair K100 (כוכבת הביקורת) הייתה זו מקלדת ה-Corsair K95 Platinum שזכתה בתואר "מקלדת הדגל" - אותה גרסה מחודשת ויוקרתית למקלדת ה-K95 הקודמת לה. אך ימים עברו, דגמים התחלפו והחברה החליטה להתקדם הלאה לאותו דגם חדש.

הכירו את ה-Corsair K100 RGB

ה-Corsair K100 RGB רק נראת דומה למקלדת אותה היא מחליפה. השינוי האמיתי נמצא מתחת למכסה המנוע, שם החברה עשתה את עבודתה מחדש; לא מדובר בעוד גרסה משופרת של מקלדות העבר. מבחינת סוויצ'ים, ה-K100 זמינה עם סוויצ'ים מסוג Corsair OPX או לחילופין Cherry MX Speed, כאשר שניהם זהים, יחסית (עם יתרון לראשונים מבחינת אורך חיים), אך החברה נותנת את זכות הבחירה. המקשים שבמקלדת זו הינם מסוג OPX.

עוד תכונת מפתח במקלדת זו היא טכנולוגית ה-Corsair AXON Hyper-Proccessing Technology המהירה, המציעה קליטה וסריקת מקשים מהירה פי 4 בהשוואה למקלדות מכאניות אחרות. יחד עם גימור אלומיניום, תאורת RGB ברמת כל מקש ועוד פיצ'רים עליהם נעבור בביקורת זו, מקלדת זו מגיעה עם תג מחיר של כ-1100 ש"ח בארץ. וכעת, שנעבור לאנבוקסינג?

מה שמצאנו בקופסא, חוץ מהמקלדת עצמה כמובן וקצת ניירת הדרכה ואחריות, הוא סטנדרטי פלוס, והייתי מצפה שמקלדת בסדר גודל כזה של מחיר תכיל את זה. ראשית, קיבלנו זוג סטים של מקשי WASD (וקצת מסביב) בעלי טקסטורה שונה - סט אחד שקוע יותר באמצע והשני שם דגש על גבולות המקש. לפי החברה, זוג אחד מהם מתאים למשחקים מסוג FPS והשני למשחקי MOBA.

אנחנו מצאנו את המקשים הללו בהחלט נוחים יותר עבור משחקים מסוגים שונים, אך פחות נוחים להקלדה - על כן בחרנו להשאר עם מקשי הסטוק, שכשלעצמם מהווים חווית הקלדה לא רעה בכלל. עוד על כך, בהמשך הביקורת. כמו כן, על מנת להחליף מקשים בנוחות ובמהירות, ציידה אותנו Corsair גם בכלי פלסטיק דמוי טבעת שמאפשר להסיר מקשים בצורה נוחה ומהירה למדי. אהבנו.

עוד כוללת המקלדת את משטח היד. רבים בוחרים לשחק בלעדיה אך אני אישית לא מוותר על התענוג, במיוחד כשהמשטח שקיבלנו הוא לא פחות ממצויין. הוא עשוי מגימור מחוספס של בד סינטטי שבהחלט נעים להשען עליו. במרכז מופיע הלוגו של החברה, שאף מעניק מראה נקי ונעים לעין. המשטח מתחבר אל המקלדת בקלות באופן מגנטי.

במבט ראשוני

מחוץ לקופסא, מקלדת ה-K100 RGB עושה רושם נהדר. ראשית, מדובר במקלדת מאוד גדולה. אין עיגול פינות, כל המקשים בגודל מלא בלי יוצא מן הכלל. בסיס המקלדת עשוי מאלומיניום בגימור מבריק, בדומה למקלדת ה-K95 Platinum.

המקשים, כמו בכל שאר המקלדות של Corsair הם בעלי פרופיל גבוה במיוחד, יותר משל מקלדות מכאניות רבות. המקשים "צפים" לעין, וזה נותן מראה נהדר. מתחת למקשים מסתתרים הסוויצ'ים המדוברים, כאשר הם עשויים ללא רבב, ללא חלקים קטנים ועם פוטנציאל נמוך לשחיקה.

בצד שמאל נוכל למצוא שישה מקשים נוספים, "מקשי G" - מקשים אלו ניתנים להתאמה אישית ולהחלה של פעולות שונות ומגוונות פר פרופיל. אנחנו נעסוק זאת בהמשך. 

בצד שמאל למעלה נוכל למצוא את הפיצ'ר החדש של מקלדת זו, המזוהה איתה - וזהו כפתור הניתן לכיוונון, עם מקש להתאמה אישית נוסף בתוכו - כברירת מחדל, מפעיל את תוכנת ה-Corsair iCUE. גם בו אני נעסוק בהמשך. כמו כן, לצדדיו לחצנים לנעילה של מקשים (כברירת מחדל - מקש ה-Windows) ולשינוי פרופיל.

בצד ימין, נוכל למצוא את מקשי המדיה, המסודרים באופן נוח למדי, עם גלגלת הניתנת לשליטה על עוצמת הקול ולצידה גם מקש השתק. 

המקלדת מגיעה עם זוג חיבורי USB: אחת עבור המקלדת עצמה, והשניה עבור מעבר של חיבור USB.

מאחור, נוכל למצוא את כניסת ה-USB הנוספת.

נסיים את המבט מקרוב בתחתית המקלדת, דווקא. הטקסטורה המעניינת מאפשרת העברה של כבלים מסויימים דרכה. 

עוד נמצא למטה את הרגליות, כמובן, אשר נפתחות באופן אופקי, ואף מאפשרות שתי רמות של הגבהה בזכות רגלית קטנה יותר

תאורת RGB

בעת חיבור המקלדת, בירכה אותנו לשלום תאורת RGB חזקה במיוחד על שלל אזורי המקלדת.

ובראשה, הלוגו של החברה לצד נורות LED לצורך חיווי של מצבים שונים במקלדת, דוגמת מצב מקש ה-Caps Lock וחיווי נעילת הכפתורים.

את תאורת המקלדת, החזקה במיוחד אגב, לא נראה רק תחת פריסת המקשים אלא גם מסביב ומאחור ישנם פסי תאורה יפים להפליא.  

תאורת ה-K100 RGB לא דורשת בהכרח את תוכנת השליטה, עליה נעבור בעוד כמה רגעים; מקש הפונקציה (FN) הממוקם במקום כפתור התחל הימני מאפשר מעבר מהיר בין מצבי התאורה למינהם יחד עם מקשי ה-F. מאידך, עם תוכנת השליטה ניתן לעשות יותר, באופן טבעי. הנה כמה ממצבי התאורה הבולטים במקלדת ה-K100 RGB.


מצבי התאורה. הרשמו לערוץ שלנו על מנת לעקוב אחרי תכני וידיאו וכתבות נוספות

תוכנת השליטה 

על מנת לשלוט על מקלדת ה-Corsair K100 RGB באופן מלא, יש להתקין את תוכנת השליטה המרכזית של מוצרי חברת Corsair, ה-iCUE. המסך הראשי של התוכנה (כאשר הוא ממוקם על המקלדת) מתחיל בחלון ה-Key Assignments, כאשר מתחתיו ממוקם גם מסך ה-Hardware Key Assignments. הראשון מחל את ההגדרות באופן מקומי, ואילו השני שומר את ההגדרות ברמת החומרה.

האזור הנ"ל מאפשר למשתמש לשלוט על פעולה ברמת כל מקש אפשרי. ניתן, כמו בדוגמה למטה, להקצות למקש ה-Space פעולות, כגון צירופי מקשים או מקש בודד, טקסט מוכן מראש, פעולות לחצני העכבר ואף לבטל את המקש לצמיתות, וכל זה, כמו כל ההגדרות אשר יעשה המשתמש, ניתנות להחלה על מספר בלתי מוגבל של פרופילים (אפליקציות).

גם כאן, יש לנו זוג אזורים זהה כאשר הראשון מחל את הגדרות הצבעים על הזכרון המובנה במקלדת, ואילו השני שומר אותם על הדרייברים. באזור זה, כפי שראיתם בוידיאו שנמצא פסקה אחת מעלנו, ניתן להחל הרבה מאוד הגדרות של צבע, אבל הוידיאו מראה רק את קצה הקרחון. נוכל להחל כל אפקט ברמת המקש וליצור אין-ספור שכבות. לדוגמה, אם נרצה שמקשי ה-WASD ישארו בצבע סטטי, ואילו השאר יקבל אפקט של, נניח, "גל" - נוכל לעשות זאת ללא כל בעיה. השמים הם הגבול.

בחלק הזה, "ביצועים", אין כל כך הרבה לעשות חוץ מלהגדיר את פעולות מקש הנעילה ואת צבעי נורות החיווי.

החלק האחרון שלפנינו שולט בגלגל הממוקם במקלדת זו. גם כאן, נוכל להחל אין-ספור של פעולות לתזוזת הגלגל והלחצן הממוקם בתוכו. נוכל להשתמש בגלגל, למשל, עבור שליטה ברמה של תאורת ה-RGB (ברירת מחדל), שליטה בעוצמת השמע, הקלטה של מאקרו ועוד - וכל זה, כמובן, ברמת הפרופיל. גימיק נחמד, בסופו של יום.

ביצועי המקלדת 

בסופו של דבר, המבחן האמיתי הוא ההקלדה, וכבר מההתחלה ניכר שחברת קורסייר עשתה עבודה מעולה. כבר מההתחלה יכולתי למצוא את עצמי רגיל להקלדה מהירה ונוחה יותר מכל מה שפגשי עד כה. אם אנחנו מדברים במונחים של סוויצ'ים - אזי הסוויצ'ים האלו לא דומים לשום דבר שאני מכיר. לא הייתי קורא להקלדה עם הסוויצ'ים הללו "רועשים", אך הם בהחלט מצליחים לתת את הצליל המכאני, והחשוב מכל - את הפידבק. במשחקים, ניכר ההבדל בין לחיצה נוגעת-לא-נוגעת לבין לחיצה של ממש.

במשחקים, מצאתי את מקלדת ה-K100 RGB כמהירה ביותר שפגשתי. קשה לי לשים את האצבע, תרתי משמע, על אי אילו מהטכנולוגיות שמתהדרת בהן מקלדת זו אחראית לתוצאה, שכן אני משוכנע שלא קיים אדם שיכול להבחין בין זמן תגובה של 0.25 מילי-שניות (4000 הרץ של קצב דגימה) לעומת חצי מילי-שניה, אך לא מדובר באפקט פלציבו כלשהו - ההבדל במקלדת זו אכן קיים.

על כן, לא נמצאה כל מגרעה המגיעה מכיוון זמן התגובה של המקלדת הזו. כל לחיצה נרשמת, כל פעולה נכנסת. כמו כן, כל תופעה של Ghosting לא קיימת במקלדת זו כלל וכלל, לא שחשבתי שתהיה במקלדת ברמת מחיר שכזו, ובימים אלה בהם מקלדות זולות בהרבה כבר מגרו את התופעה. כל צירוף מקשים, רחוק ככל שיהיה, יקלט, ואילו צוואר-הבקבוק היחיד הופך להיות כמות המקשים עליהן זוג ידיים אנושיות מסוגלות ללחוץ בו-זמנית.

עבודה עם הפונקציות הרבות שיש למקלדות זו בהחלט נמצאו שימושיות. לאחר זמן מה של הגדרה, כל דבר נמצא במקומו, ואילו אני הגעתי למצב שבו אני לא בטוח איך הסתדרתי בלעדי כל זה קודם לכן.

נדמה שהמקלדת הנ"ל מסוגלת לעשות כל מה שמקלדת טובה אמורה לעשות, ומצאתי אותה מדוייקת ונוחה להפליא לכתיבה. עבור עבדכם הנאמן, שמבלה שעות על גבי שעות בשבוע מול שורות של קוד או טקסט, המקלדת הזו באה בדיוק בזמן, ובהחלט לא מדובר במשהו מובן מאליו.

לסיכום 

ה-Corsair K100 RGB יודעת לעשות כל מה שמקלדת גיימינג טובה באמת יודעת לעשות. למעשה, לקרוא לה "מקלדת גיימינג" עושה עמה עוול לאור הזילות שמונח ה "גיימינג"  מקבל בחלק מהשווקים בימים אלו. היא פשוט מקלדת טובה, מקלדת אמיתית - הייתי אומר, והיא מבצעת את העבודה בצורה הנאמנה ביותר, לא משנה איזו משימה "יזרקו" עליה.

גיימרים ימצאו בה את כל אשר יזדקקו לו: עכבה אפסית עד לא קיימת, אין-ספור אפשרויות מותאמות אישית לקיצורים ופעולות מאקרו למינהן, תבניות צבעים ואפקטים בלתי נגמרים, ואילו משתמשים המבלים זמן רב בכתיבה ימצאו את המקלדת הזו כפינוק אמיתי עבור האצבעות. בסופו של יום, מדובר במקלדת מוצלחת במיוחד.

הטוב

  • המקלדת המהירה ביותר שיצא לנו לעבוד איתה
  • מספר גדול של פונקציות להתאמה אישית
  • איכות בניה מהשורה הראשונה
  • נוחות הקלדה חסרת פשרות

הרע

  • תג מחיר יקר במיוחד

והמסקנה

לא נתעלם מהעובדה שמדובר באחת מהמקלדות היקרות ביותר בשוק (כאמור, כ-1100 ש"ח בארץ), אך מי שמוכן לשלם סכום שכזה גם יודע מה הוא מחפש, ועבור מה שהיא נותנת - מדובר בעסקת חבילה טובה במיוחד. 

מה אתם חושבים?
מקלדת מעולה שווה כל שקל הקניה הכי טובה שעשיתי בחיים
עומר (פורסם ב: 11/05/2021 22:40)
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה ומדור סטאפס
ערך אקראי
GIGABYTE

חברת גיגאבייט ("GIGABYTE Technology") הינה יצרנית חומרה וציוד מחשוב טייוואנית, כאשר ההתמחות של זו היא בעיקר לוחות אם. מבחינת נתונים, נכון לשנת 2015 חברת GIGABYTE הינה היצרנית המובילה של לוחות אם, כאשר זו שלחה ברבעון אחד של שנת 2015 כ-4.8 מיליון לוחות אם. נכון לשנת 2021, מחזיקה GIGABYTE בליין מוצרים כמעט בכל שוק אפשרי בסצנת המחשבים והחומרה, והיא פעילה במספר גדול של מדינות, כולל ישראל. חלק ממוצריה של החברה ממותגים תחת השם "AORUS", לפעמים אף בלי להזכיר את שמה של GIGABYTE כלל. AORUS הוא שם חטיבת הגיימינג של החברה, ומוצרים הממותגים תחת...

לצפיה בערך המלא
סטאפ אקראי

יד-שניה, תמיכה וייעוץ
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק