PCDigital

10 דרכים לשיפור המחשב שלכם בחינם

נכתב על ידי עדן פורת, ב- 22/01/2021 09:28
המחשב איטי? קופא? מסכים כחולים אולי? לפני שאתם שולחים את היד עמוס לכיס ומשדרגים - בואו ותנו צ'אנס נוסף למחשב שלכם באמצעות מדריך זה, הילמד אתכם כיצד "לשפץ" את המחשב הקיים.

שניה לפני שאתם קונים מחשב חדש...

נהוג לחשוב שאם משחק או תוכנה לא עובדים טוב, סימן שהמחשב כבר עשה את שלו, ולכן צריך להוציא כסף לרכישה של שדרוג או מחשב חדש. אך לא תמיד זהו המקרה. במדריך הבא ננסה לעזור לכם לשפר את ביצועי המחשב שלכם ולשמור על רמת תחזוקה טובה בו מבלי להוציא סכום כסף שנחיצותו אינה בטוחה.

המדריך יתמקד בהיבטי התוכנה בסביבת מערכת ההפעלה Windows 10 (מתאים גם ל-Windows 7 בחלקו). במידה ואחרי שתמלאו אחרי כל ההוראות לא תראו שיפור בביצועי המחשב, תדעו בוודאות שהבעיה היא חומרתית (פיזית) באחד או כמה מחלקי המחשב, ובמקרה הזה אולי באמת כדאי לשקול מחשב חדש. אבל בואו וננסה ביחד לתת "צ'אנס נוסף" למחשב הנוכחי במדריך זה.

המדריך נכתב על ידי שימוש בגרסת Windows 10 Build 2004, ויתכנו שינויים מאז. כמו כן, האחריות על יישום הפעולות המוצעות הינה על הגולש בלבד. PCDigital לא תשא באחריות בגין נזק שנגרם כתוצאה משימוש במדריך זה.

יוצאים לדרך - מחיקת תוכנה לא נחוצה

מדוע לעשות זאת? כי למרות שאינכם משתמשים בתוכנה מסוימת כרגע, לרוב היא עדיין תפעיל תהליכים מסויימים ברקע שגוזלים משאבים מהמחשב וגם תופסת מקום בהתקן האחסון שלכם (SSD או כונן קשיח). המטרה שלנו היא למחוק כל תוכנה שאתם יודעים מה היא עושה ובמידה ואין לכם צורך בה, למחוק. חשוב: לא למחוק תוכנות שאין לכם מושג מה הן עושות. זה יכול להשפיע על תקינות מערכת ההפעלה.

אז איך מוחקים? ישנן שתי דרכים, מומלץ להשתמש בשתיהן כי חלק מהתוכנות מופיעות רק באחת מהן. דרך ראשונה - היכנסו להתחל -> הגדרות -> אפליקציות -> בחרו בלשונית אפליקציות ותכונות -> קליק שמאלי על התוכנה ובחירה באפשרות ההסרה.

בדרך השניה קליק ימני על התחל -> לוח הבקרה. תחת לשונית תוכניות בחרו ב"הסר התקנת תוכנית" -> קליק שמאלי על התוכנה ובחירה באפשרות ההסרה (לעתים יופיע כ Uninstall באנגלית).

פינוי שטח אחסון

למה? ככל שהמקום הפנוי בהתקן האחסון שלנו קטן יותר, הביצועים שלו יורדים ומשפיעים באופן ישיר על מהירות המחשב. ניקוי הדיסק עליו מותקנת מערכת ההפעלה:

נתחיל קליק ימני על התחל -> File explorer. בלשונית מצד ימין בחרו ב-"מחשב זה" -> קליק ימני על הדיסק עליו מותקנת מערכת ההפעלה (לרוב כונן C) -> אפשרויות -> ניקוי דיסק -> ניקוי קבצי מערכת. סמנו את כל האפשרויות המופיעות לרבות סל המחזור. רגע לפני אישור המחיקה תוכלו לראות מה גודל הנתונים שיימחקו. כעת לחצו על אישור -> מחק קבצים -> והמתינו לסיום הפעולה.


 

תחזוקה שוטפת

לתחזוקה שוטפת וניקוי קצת יותר מעמיק אני ממליץ על תוכנה בשם Glary Utilites, אשר דומה ל-CCleaner המוכרת לטובה, רק שזו מציעה אף יותר. להורדת גרסה חינמית וגרסה מתקדמת בתשלום\תקופת נסיון, אתם מוזמנים ללחוץ כאן.

מה מומלץ לנקות דרכה? בלשונית כלים מתקדמים: מאחה הדיסק (חשוב: רק עבור כוננים קשיחים ולא כונני SSD), מנקה הרישום, מנקה הכוננים ומוחק עקבות. כדאי מאד להגדיר תחזוקה אוטומטית וקבועה בתזמון שתבחרו מראש כדי לשמור על סטנדרט נקיון של המערכת. לחצו על: תפריט -> הגדרות -> טיפול אוטומטי -> תחזוקה אוטומטית בקליק.

עליה מהירה

בשיטה זו, נצמצם את התוכנות שעולות כשאתם מדליקים את המחשב, על מנת לשפר את זמן העליה. נוכל לעשות זאת באמצעות שתי שיטות. שיטה אחת: לחצו במקלדת Ctrl + Shift + Esc בכדי לפתוח את מנהל המשימות. בחרו בלשונית "אתחול" ובעזרת קליק ימני נטרלו *רק* את התוכנות שאתם בוודאות מכירים ויודעים שלא צריכים שיעבדו ברקע.

 

סריקה ונטרול

בשיטה זו נעשה את הפעולה החשובה ביותר, ונחפש אחר רוגלות וקבצים לא רצויים. מומלץ להגדיר בכל תוכנות ההגנה שלכם סריקות קבועות ע"י המערכת בתזמון שאתם תבחרו. כך, לא תצטרכו לבצע סריקה ידנית והיא תתבצע אוטומטית.

הורידו את תוכנת Malwarebytes המוכרת, בה נעשה שימוש. אחרי ההתקנה בצעו סריקה. אם נמצאה רוגלה, מחקו אותה דרך התוכנה או באופן ידני דרך הפירוט שהיא תיתן לכם על מיקום הרוגלה אפשר להעזר במדריך להלן.

 

6. בכל מחשב מבוסס ווינדוס מותקנת תוכנת Windows Security שמוכרת בתור Windows Defender מהעבר:

איך מגיעים אליה? בצעו חיפוש דרך לשונית החיפוש של השם שלה ובחרו בלשונית הוירוסים. בחרו בסריקה מעמיקה וחכו לתוצאותיה.

*מומלץ להשתמש בתוכנות בתשלום כגון Eset, Kaspersky, Bitdefender ועוד.

*מומלץ שלא להשתמש בתוכנות אנטי-וירוס חינמיות כגון Avast, Avira ו- AVG. חלקן נתפסו בעבר על איסוף ושיתוף מידע מהמחשב שלכם. כלל שחוק וידוע: כשהמוצר חינמי, אתם המוצר.

 

7. נטרול אפקטים ויזואליים של Windows 10:

למה? משפר את הביצועים ובמיוחד עבור מחשבים חלשים.

איך?

היכנסו לתיקיית מחשב -> קליק ימני בעכבר -> מאפיינים -> הגדרות מערכת מתקדמות -> ביצועים -> הגדרות -> בחירה כפתור ביצועים -> אישור -> שוב אישור.

 

8. תכנית צריכת חשמל:

האיצו או האיטו את ביצועי המחשב שלכם באמצעות התוכניות לניהול צריכת חשמל.

בלפטופ: לחצו על סימון הסוללה בתחתין הימנית או השמאלית(תלוי בשפת המערכת). יהיה לכם שם מד לביצועים מוגברים או חסכון בסוללה. ההמלצה שלי היא לשים על ביצועים בינוניים כשהמחשב מחובר לחשמל ועל חסכון בחשמל כשהוא על סוללה. למה? כדי שהמחשב לא יעבוד במלוא כוחו בשום נקודה, דבר שמוביל חום גבוה ושחיקה מוגברת. אם ממש צריכים עוד "כוח" מהמחשב, בחרו באופן זמני בביצועים גבוהים.

מחשב נייח:

לשונית חיפוש -> לוח הבקרה -> חומרה וקול -> אפשרויות צריכת חשמל.

אם ברצונכם להאיץ את ביצועי המחשב בחרו בתוכנית ביצועים גבוהים.

חשוב לדעת: ביצועים גבוהים יותר = חום גבוה יותר של המעבד וכרטיס המסך. במידה ואמצעי הקירור של המחשב שלכם אינם מספקים או שלא בוצעה בהם תחזוקה ראויה יוכל להיווצר נזק.

איך תדעו מה מצב חלקי החומרה שלכם?

 

א. הורידו תוכנה בשם HWiNFO (לחצו - כאן), לאחר הפעלתה בחרו בלשונית Sensors.

חפשו בלשונית CPU אחר טמפרטורות המעבד. הטמפרטורות במנוחה אמורות להיות בין 30-45 מעלות במנוחה. לאחר מכן גללו מטה את הרשימה וחפשו אחר המעלות של כרטיס המסך שלכם בלשונית GPU. מעלות סבירות הן בין 35-50 במנוחה.

ב. פתחו את מארז המחשב ותציצו. ראיתם הרבה אבק ולכלוך? סימן שישנה בעיה. אם אינכם בטוחים מה לעשות ואין לכם ידע מספיק - גשו לטכנאי.

במידה ויש לכם ידע בתחום, נתקו את המחשב וכבו את הכפתור הייעודי של ספק הכוח. נקו בניקוי יבש, ללא נוזלים וללא מפזר אוויר חם(רק קר או פושר). תוכלו להחליף משחה טרמית למעבד ולהעזר בסרטון הבא:

 

9. עדכנו את הדרייברים של המחשב שלכם.

מחשבים ניידים מבוססי מעבד Intel - לחצו *כאן* והורידו את התוכנה המוצעת.

מחשבים ניידים מבוססי AMD - לחצו *כאן* והורידו את התוכנה שכותרתה Auto-Detect and Install Updates for Radeon Graphics and Ryzen Chipset Drivers for Windows.

 

מחשבים נייחים מבוססי מעבד AMD לחצו *כאן* והורידו את התוכנה דרך לשונית Chipsets.

מחשבים נייחים מבוססי מעבד Intel לחצו *כאן* והורידו את התוכנה המוצעת.

בעלי כרטיסי מסך של AMD לחצו *כאן* והורידו את התוכנה דרך לשונית Graphics.

בעלי כרטיס מסך של nVidia לחצו *כאן* והורידו את התוכנה דרך GeForce Experience או באופן ידני.

*מומלץ לאתחל את המחשב לאחר העדכון.

 

10. טיפ לקינוח: להפסיק להשתמש בטורנטים ותוכנות פרוצות.

נכון, זה עולה כסף להשתמש בתוכנות מקוריות, אבל לשלם להאקר שהשתיל לכם תוכנת כופר והצפין את כל המידע האישי שלכם דרך תוכנה פרוצה שהתקנתם עולה יותר.

לרוב השימושים יש אופציות חינמיות מצומצמות או בתשלום מוזל. בעיניי, עדיף להיות מוגבל מעט באפשרויות מאשר להחשף לאפשרות שפרצה כזו תקרה. וכמובן ששימוש בתוכנה פרוצה נחשב גניבה.

 

למרחיקי לכת ואלו שרוצים לקחת את השיפור עוד צעד קדימה. תוכלו לעשות את הדברים הבאים:

למתקדמים מאד ישנן אפשרות לעשות OC (קיצור של Overclock) או בעברית, המהרה של המעבד ו\או כרטיס המסך.

- מעבד: דרך ה-BIOS.

- כרטיס מסך: באמצעות MSI Afterburner או תוכנה ייעודית שיצרן כרטיס המסך שלכם מספק.

*כמעט תמיד המהרה מסירה אחריות יצרן ויכולה לגרום לנזקים למי שאינו בקיא ושאינו נעזר במדריך לשם כך. עשו זאת רק אם אתם בטוחים ביכולתכם.

 

עד כאן להיום. נתראה בפעם הבאה :)

 

מה אתם חושבים?
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה וסטאפס
ערך אקראי
RAM - זכרון גישה אקראית

זיכרון גישה אקראית (RAM, ראשי תיבות של Random Access Memory) הוא שם כללי למספר רב של סוגי זיכרון מחשב, המתאפיינים כולם ביכולת המעבד לגשת ישירות לכל תא בזיכרון לפי כתובתו, לכתוב בו ולקרוא ממנו. ההתייחסות הנפוצה לזיכרון מחשב היא למעשה התייחסות לזיכרון הגישה האקראית הראשי שלו. סוג הזיכרון הנמצא בשימוש נפוץ ביותר בימינו הוא DRAM. זיכרון מסוג זה הוא זיכרון נדיף (volatile), כלומר מאבד את תוכנו עם ניתוק הזיכרון ממקור האנרגיה שלו. בנוסף, DRAM דורש רענון (refresh) מספר פעמים בשנייה כדי לשמור את תוכנו.  

לצפיה בערך המלא בפיסיפדיה
סטאפ אקראי
לוח היד-שניה ושאלות
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק