PCDigital

ביקורת רמקולים Edifier R1700BTs - חגיגה אודיופילית

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 07/01/2021 08:37
היום הגיעו אלינו לביקורת רמקולים מדגם R1700BTs של חברת Edifier, שחקנית אודיופילית די מוכרת בעולם שעשתה עליה לארץ יחסית מאוחר. לקחנו את דגם הביניים של החברה, רמקולי מחשב מדפיים, לביקורת נוקבת ובלתי מתפשרת.

שוק הרמקולים למחשב - הטרנספורמציה

האם אתם זוכרים כיצד שוק הרמקולים למחשב התחיל? אני מדבר כאן על שנות ה-80 המאוחרות. בעוד רמקולים רגילים פרחו כבר שנים על גבי שנים אחורנית, חלק מהם משומשים עד היום בין אם איך שהם או בין אם בגרסה מחודשת אך מבוססת. הם התחילו כה קטנים, לא מעוצבים, והסאונד- כמובן- לא יישר שום קו עם מערכות סטריאו אמיתיות. סאונד טוב לא היה שם.

מאידך, שוק זה עשה דרך ארוכה, ארוכה מאוד. בתחילת המאה הנוכחית, אותם רמקולי מחשב בעלי סאונד כה רזה הפכו לפתרון הרבה יותר איכותי מבחינת סאונד. שם התחילו להופיע הרמקולים הלוויניים, כפי שאנחנו עדיין מכירים כיום מחברות גדולות דוגמת Logitech ו-Creative. לאט לאט התחילו להופיע גם פתרונות לתדרים הנמוכים, הלא הם הבאס, ויכולנו בהמשך לרכוש במחיר שווה לכל נפש רמקולי מחשב המגיעים עם סאב-וופר. השיפור היה משמעותי, אך זה עדיין לא היה זה.

בעשור החולף נעשתה הטרנספורמציה האמיתית בשוק רמקולי המחשבים, והפער בין מערכות רמקולים למחשב לבין מערכות סטריאו אמיתיות החל להעלם. עבור קהל המשתמשים הישראלי הופיעו מותגים דוגמת Microlab, אשר הביאו איתם רמקולים שהם ההפך הגמור מלוויניים - אלו היו מצופים עץ (MDF), בעלי גודל פיזי גדול יותר, מה שאפשר להם להכיל גם אלמנטים הרבה יותר גדולים. 

היום אנחנו הולכים לעסוק ברמקולים מאותו סוג, אך מחברה אחרת. בעוד בארץ הם נחשבים חדשים ולא לגמרי מוכרים עדיין, מעבר למוצאו שבסין הפך המותג לשם דבר עבור רמקולים איכותיים, אשר לא מזכירים בשום צורה את הרמקולים הלוויניים שהכרנו קודם לכן. וכאמור, כעת הם בארץ. הכירו את חברת Edifier.

ה-Edifier R1700BTs

הרמקולים שאנחנו הולכים לנגוע בהם בביקורת זו הינם כל כך עמוק בתוך השינוי המדובר, שהם נקראים "רמקולים מדפיים". כאמור, הם עשויים מעץ (MDF), גודלם הינו רחב וגבוה יותר מכשל רמקולים לוויניים מוכרים, אך מצד שני הם אינם תופסים יותר מדי מקום על השולחן. הם כוללים אלמנטים גדולים יחסית גם כן, כפתורי שליטה מובנים על הרמקול הימני, ואם זה לא מספיק אז גם שלט רחוק.

כמו הרוב המכריע של ליין הרמקולים של Edifier, הרמקולים הללו מגיעים גם עם מקור Bluetooth 5, כך שאם אתם בעניין של להסטרים את המוסיקה שלכם מהטלפון הסלולרי, הטאבלט, או למעשה כל מכשיר התומך בהסטרמה של אודיו דרך Bluetooth, שום דבר לא ימנע מכם. על הנייר נשמע טוב, והתענוג גם לא יעלה לכם הרבה יחסית לרמקולים מדפיים, כי אם 640 ש"ח בלבד. אך כאמור, עבור רמקולים למחשב שמציעים מחירים נמוכים יותר, עבור אנשים מסויימים תג המחיר הנ"ל עלול להראות מעט גבוה. בביקורת זו נבדוק מה הם יכולים לעשות, אבל לפני כן, בואו ונכיר אותם לעומק.

 • עוצמה כוללת של 66 וואט (33 לכל ערוץ)
 • גרסת Bluetooth מסוג Qualcomm 3031/V5.10
 • זוג מקורות אנלוגיים Line In (חיבור 2xRCA)
 • כניסת סאב-וופר אופציונלי
 • טווח תדרים של 52Hz~20Khz
 • טוויטרים בקוטר 19 מילימטר, וופרים בקוטר 4 אינץ'
 • גודל פיזי של 25.6 ס"מ על 15.4 ס"מ

אנבוקסינג ורושם ראשוני 

מימדי החבילה אינם יוצאי דופן, ניתן לשנע אותה בצורה קלה למדי. עם זאת החבילה הרבה יותר כבדה ממה מהמצופה. בשלב זה, מסקרן מה מסתתר שם.

כמו שאני אוהב לראות, הכל ארוז ועטוף היטב, כך שגם התזוזה או המכה הגדולים ביותר לא יפריעו לרמקולים שלנו להגיע אלינו בבטחה ובחתיכה אחת. במבט ראשוני, ניכר שקיבלנו לא מעט יחד עם הרמקולים, ושכן, אותו כובד מגיע מהרמקולים עצמם.

עטיפת הניילון נכשלת במשימתה להסתיר את יופיים של רמקולים אלו מפני. לאחר "הפשטה" של הרמקולים והציוד אותו קיבלנו מתוך כל העטיפות, תוכן החבילה מופיע בפנינו, להלן:

 • הרמקולים עצמם, כמובן
 • שלט רחוק
 • ניירת אחריות ומדריך הפעלה
 • כבל 2xRCA דו-כיווני
 • כבל 2xRCA ל-3.5 מילי-מטר (חיבור PL סטנדרטי)
 • כבל המגשר בין הרמקול הימני לשמאלי

כאמור, ה-R1700BTs הם רמקולים נאים, נאים מאוד. גימור העץ ישתלב היטב בכל סביבה ויעניק מראה ביתי וחמים. גודלם, לדעתי, אינו מהווה כל בעיה עבור מי שרוצה לשמור על כמה שיותר מקום. נדרש רק מעט יותר מגודל של רמקולים סטלייסטים: הם רק נראים גדולים כל כך. 

מתחת לגריל המגיע איתם (ועם כל רמקול מדפי, כמעט) אכן מסתתרים אלמנטים גדולים במיוחד. בתאוריה, יש מספיק מקום על מנת לשחזר את איכות הסאונד כפי שהיוצר התכוון ביצירתה. בנוסף, הרמקולים הללו כוללים גם אלמנט של וופר בקדמתם, מה שאומר, גם כן תאורטית, שיחסית לרמקולים בעלי 2 ערוצים בלבד הבאס אמור לתפקד גם הוא כפי שצריך. אך בסופו של דבר מי שיקבע זאת יהיה אנחנו.

לפני שנתקדם ונרחיב על שאר הפיצ'רים שרמקולים אלה יודעים להציע, לא יכולתי שלא לערוך האזנה ראשונית. בעיקרון, כל יודע דבר מבין שאין לשפוט צליל של רמקולים שזה עתה נשלפו מן הקופסא. מקובל לתת לרמקולים (ואוזניות, אגב) כמה שעות שבהן הסאונד "נפתח". 

בהיודעין זאת, הגעתי בכדי לשמוע צליל לא אפוי במיוחד. לא מאוזן? צורמני? מלוכלך? הייתי מוכן להכל. אבל לא הייתי מוכן לתרחיש אחד: שהם ישמעו טוב. וכן, אתם יודעים לאן אני חותר: הרמקולים האלו פשוט נשמעים טוב, טוב מאוד, הישר מן הקופסא, ומנסיוני בתחום, זה לא קורה הרבה. כן, היו כמה דברים בצליל שהייתי משפר, כמו הבאס שהרגיש מעט חסר, אותו מצאתי לנכון להגביר למקסימום על מנת שהצליל ישמע מאוזן לחלוטין. אך מעבר לזה, הכל נשמע טוב, נהדר למעשה. רציתי לקחת אותם ישר למבחני ההאזנה "הרשמיים" אך אני עוקב אחרי החוק האודיופילי, שכאמור צעק לי באותו רגע ממש "תן להם להפתח!". וכך עשיתי.

מבט מקרוב

ובכן, לפני שנעביר את הרמקולים כמה וכמה מבחנים חסרי רחמים, בואו ונכיר אותם עוד קצת. מבט מסביב מגלה שהרמקול הימני (כדומה לכל מערכת רמקולים אקטיבית) הוא האחד שכדאי לשים עליו את הפוקוס שלנו, שכן הוא יחידת ההגברה, הגישור, החיבור וגם השליטה - נושא שנגע בו מיד.

במבט מקרוב מאחור, נוכל למצוא זוג כניסות Line in 1 ו-Line in 2. במילים אחרות, ניתן לחבר 2 מקורות לרמקולים אלה ולהחליף בינהם בעת הרצויה. נוכל לדוגמה לחבר מחשב וקונסולת משחק בו-זמנית ולהחליף למקור אותו נרצה לשמוע. מקורות אלו מורכבים משתי זוגות של כבלי RCA. אלו אשר יבקשו לחבר את הרמקולים האלו לכרטיס קול מובנה או כל מכשיר אחר עם כניסת PL, יוכלו לעשות כן בזכות המתאם (2xRCA ל-3.5 מילימטר) אותו סיפקה בקופסא חברת Edifier. 

הפתעה נוספת מאחור היא כניסת סאב-וופר. בתאוריה, הרמקולים הללו אמורים לספק תגובת תדרים נמוכה לא רעה בכלל. אך אם אתם רוצים ללכת שלב אחד קדימה, להקפיץ את העסק עם באסים בעלי אימפקט ולהסתכסך עם השכנים באותה הזדמנות, אתם יכולים לעשות זאת בעזרת חיבור סאב-וופר פסיבי. בהמשך, כאמור, נבדוק לעומק עד כמה העבודה של הרמקולים הנ"ל עם באס טובה.

הלאה מכאן לחלקים האחרונים אותם נכיר מקרוב: כפתורי השליטה והשלט הרחוק. כאמור, לרמקול הימני יש גם יחידת שליטה הכוללת שלושה כפתורי סיבוב. הראשון הינו עוצמת הבאס, השני שולט בעוצמת הטרבל, והאחרון - ניחשתם נכון, הוא כפתור הווליום, אותו ניתן לסובב באופן חופשי שכן השלט הרחוק גם הוא מסוגל לשלוט בעוצמה. כפתור זה, אגב, גם גולל את המקור הרצוי כאשר לוחצים עליו.

וכעת, נסיים עם השלט הרחוק, שכבר יודע לעשות את חלק מהפונקציות שהכרנו: כיבוי והדלקה, שינוי מקור ועוצמת השמע. בשליטה על הווליום, בין אם מהשלט ובין אם מהרמקול עצמו, תדלק נורה ירוקה על הרמקול הימני שתתן חיווי על כיוון עוצמת השמע. היא תהבהב כל עוד יש לאן להגיע, ותעמוד דום ברגע שנגיע לרמת הווליום הגבוהה ביותר.

השלט, באופן תמוה מעט, הוא לא כולל את האפשרות לשלוט על עוצמת הבאס והטרבל, כך שמי שימקם אותם רחוק וירצה, נניח, להגביר את עוצמת הבאס, יצטרך לגשת עד לרמקול הימני. נולד לנו פה חיסרון קטן, לצערי.

עוד כולל השלט לחצני שליטה עבור מדיה, כך שבנגני אודיו ווידיאו נוכל להפסיק, להמשיך או לחזור לרצועות שמע מסויימות. כעת יש לנו גם יתרון. אך לסיום, נוכל למצוא דבר אחד אחרון בשלט, שלי אישית היה קשה להבין את הסיבה לה הוא נחוץ: מצב ה-Soundfield Spatializer, שנועד להרחיב את רוחב במת הצליל באופן מלאכותי. בפועל, עוד מהניסיון הראשון ועד לשלבים מתקדמים יותר, לא הצלחתי למצוא במצב זה הטבה כלשהי בסאונד. כן, הבמה מרגישה יותר רחבה, אך היא נשמעת, ובכן, רע. כמעט כמו כל אפקט מלאכותי מהסגנון הזה. 

זמן מבחן

וכעת, רגע האמת. הרמקולים שלנו עברו הרצה של לפחות 24 שעות, וכעת נבחן אותם בכל אספקט ואספקט בצורה מהימנה. בכדי לעשות כן, דאגתי שלרמקולים לא תהיה שום נקודת חולשה אשר תפגע בסאונד שלהם. הרמקולים התחברו ישירות לכניסת RCA של DAC-AMP מדגם Creative Sound Blaster X7 המחוברת לכניסת USB בעלת הגנה מרעשים. עוד נעשה שימוש בקובצי מוסיקה מסוג FLAC, WAV וגם MP3 באיכות שלא יורדת מ-320 קילו-בייט לשניה. בואו ונתחיל.

לאחר ההרצה, איכות הסאונד בניגון קובצי מוסיקה היא לא פחות ממרשימה. למעשה, ציפיתי לזה מרמקולים שכבר מחוץ לקופסא נשמעו טוב במיוחד. ניכר שההרצה השביחה את הסאונד, והפכה אותו להרבה יותר מאוזן. נתחיל מלמטה: הבאס. בהשוואה לרגע הקודם שבו הרגשתי צורך ממשי להרים את עוצמת הבאס למקסימום, מצאתי את עצמי מנמיך אותו חזרה לברירת המחדל שלו. הבאס נמצא שם, והוא דומיננטי מאוד. הוא עמוק, בעל "אימפקט" מהיר והוא יודע גם להיות מפורט בצורה מרשימה. בניגוד למערכות אחרות, הבאס לא נמצא היכן שהוא לא אמור להיות, בשירים ויצירות מסויימות. הוא יודע לייצר את תגובת התדרים הנכונה בזמן הנכון. ביצועי הבאס נוטים מאוד לצד האודיופילי, ומנגד - מי שמחפש באסים מוגזמים, בעלי אימפקט רציני יותר, יהנה מהאופציה לחבר סאב-וופר פאסיבי למערכת זו. 

תדרי הביניים הם אולי גולת הכותרת של הסאונד. נתקלתי בהרבה מאוד מערכות בעלי סאונד הנקרא "V-Shape", כלומר טווח תדרים המורכב מנמוכים וגבוהים חזקים אך תדרי ביניים "חבויים" יותר. פה זה לא קורה. הרמקולים של Edifier נותנים את כל המנעד. למעשה, אני מוצא את תדרי הביניים מעט דומיננטיים יותר ממה שהם צריכים להיות, לא משהו שבלתי אפשרי לתקן עם אקולייזר טוב. כתוצאה מתדרי ביניים עשירים כל כך, קולות הזמרים (ובעיקר הזמרות) נשמעים חדים ומפורטים להפליא, מה שיוצר חתימת סאונד מאוד מוסיקלית. 

התדרים הגבוהים גם כן בורכו לא מעט. איפה שלרוב אצפה לשמוע אותם יותר מדי, הם יודעים, בכל מקום שלא יהיה, שלא לכפות את עצמם על הסאונד. הם לא חזקים מדי או צורמניים, ומצד שני הסאונד לא אפל בכלל - במילים אחרות, הם גם נמצאים שם. חובבי הסאונד האפל יוכלו לקבל סאונד שכזה על ידי הנמכה של הטרבל דרך הרמקול הימני. 

בשלב מסויים, "אוקיי, זה לא מספיק" אמרתי לעצמי, "הרמקולים האלו משחקים בליגה של הגדולים", והחלטתי לקחת אותם קדימה לכיוונים הרבה יותר אודיופיליים: מוסיקה קלאסית ויצירות עטורות באינסטרומנטים. 

קשה לתאר במילים את רמת ההתרשמות שלי מרמקולים אלה, גם במבחנים הקשים ביותר. לא משנה מה "זרקתי" עליהם, הרמקולים האלו לקחו ושחזרו בצורה מרשימה. משהו בדרך שבה התגנו יצירות מסויימות גרם לי להתמכר לסאונד, ומצאתי את עצמי מעבר לגבולות המבחן פשוט יושב ומתפנק לצלילי הסאונד שהרמקולים האלו יודעים להוציא. הופעות חיות הרגישו כאילו הייתי שם. כל כלי נגינה, כל ניואנס, כל פריטה על מיתר נשמעו חיים, אמיתיים ומפורטים להפליא. 

הבמה שרמקולי ה-Edifier פורסים מול המשתמש מרשימה למדי, ובהחלט מרגישה רחבה יותר, ונותנת תחושה של עומק. נותר רק לעצום את העיניים, לדמיין שאתה שם, והרמקולים הללו כבר יעשו את שאר העבודה. 

במשחקים וסרטים הבמה אפילו יותר מדהימה. בסרטים, הודות לתדרי הביניים המלאים, ניתן לשמוע גם דיאלוגים המתנהלים בזמן רעשי רקע דוגמת פיצוצים ושאר אפקטים. במשחקים יתרון זה בא לידי ביטוי במיוחד כאשר לגיימר הממוצע חשוב מאוד להאזין לכל רחשי הרקע, והפירוט היוצא מן הכלל שרמקולים אלה מציגים רק מוסיפים לתמונה. קל לשמוע את הדברים הקטנים ביותר מסביב, קל להבין היכן נמצא שדה הקרב. 

עבור השמע ממקור ה-Bluetooth, כל שהיה עלי לעשות הוא ללחוץ על כפתור זה בשלט, והנורה הירוקה על הרמקול הימני הפכה לכחולה והחלה להבהב בעת זיהוי המכשיר הסלולרי שלי. הסאונד שהתקבל ממקור זה לא היה שונה בהרבה, אולי מעט בניקיון הצליל, מסיבות ברורות של השוואה בין מקורות. הצליל נשאר, כפי שהיה, פנטסטי.

לסיכום

קשה לסכם את מה שהיה לנו פה, אבל צריך להתחיל ממשהו. אז אם כן, בואו ונתחיל מהסוף: מערכת הרמקולים Edifier R1700BTs היא לא פחות מיצירת מופת אודיופילית. תיאורם כ "רמקולים מדפיים" עושה עימם חסד, והתיאור "רמקולים למחשב" עושה עימם עוול. הסאונד שהתקבל מהם הוא לא פחות ממרשים למדי. ברמת המחיר הזו, הרמקולים הללו הם כנראה הדבר הקרוב ביותר למערכת סטריאו שתקבלו. 

הרמקולים שבביקורת זו יתנו לכם את השילוב המושלם של רמקולים מדפיים עם רמקולים למחשב. הם יפיקו חיים בספרית המוסיקה שלכם, יהפכו את המשחקים שלכם למהנים הרבה יותר ואף יתנו לכם יתרון, ובסרטים וסדרות יכניסו בכם חוויה קולנועית אמיתית. והמחיר? כאמור, 640 ש"ח בלבד.

הטוב

 • איכות שמע חסרת פשרות
 • מימדים נוחים למיקום
 • בעלי מראה אלגנטי
 • אפשרות לחבר סאב-וופר
 • רב מקורות, כולל Bluetooth

הרע

 • תדרי ביניים מעט מודגשים
 • השלט הרחוק לא כולל שליטה על הבאס והטרבל

והמסקנה

רמקולים אלו הוכיחו את עצמם בכל המבחנים שלנו בצורה הקרובה ביותר למושלמת. תג המחיר שלהם אינו גבוה מדי, ואין להם חסרונות בולטים במיוחד. המוצר, כפי שהתקבל לביקורת זו, הוא לא פחות ממומלץ.

מה אתם חושבים?
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה וסטאפס
ערך אקראי
NVIDIA

NVIDIA (גם Nvidia Corporation) הינה יצרנית שבבים אמריקאית, המוכרת לכל בזכות השבבים הגראפיים שלה, ה-GeForce, Quadro ובעבר Tesla. עוד מפתחת החברה גם שבבים ראשיים עבור שוק הטאבלטים והסלולר, וכמו כן קונסולות משחקים, דוגמת ה-NVIDIA Shield ומוצרים נוספים בסגנון, כגון מזרים המדיה הנחשב כמוביל בקטגוריה שלו, NVIDIA Shield TV. עוד פיתחה החברה API הנקרא CUDA, המאפשר להשתמש בכמות מעבדי ה-CUDA שבכרטיסיה על מנת לסייע למעבד הראשי לבצע את משימותיו מהר יותר, מה שאיפשר פיתוח של תוכנות חישוב רבות, והאצה של אי-אילו תוכנות קיימות. היסטוריה...

לצפיה בערך המלא בפיסיפדיה
סטאפ אקראי
לוח היד-שניה ושאלות
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק