PCDigital

האם צריך כרטיס קול יעודי? ראונדאפ כרטיסי הקול הגדול

נכתב על ידי אורי כרמי, ב- 12/04/2021 17:55
המירוץ לאיכות טובה יותר: לקחנו לביקורת את שלישית כרטיסי הקול הכי חמים בשוק, שניים עבור מוסיקה איכותית והשלישי עבור גיימינג איכותי, והשוונו אותם אל הכרטיסים המובנים. האם קיים הבדל? הכל בביקורת

בעבר, אי שם בשנות ה-90 וה-80 המאוחרות, כל כרטיסי הקול הגיעו בצורה של כרטיסי הרחבה. בתקופה זו, לא ניתן היה למצוא דבר דוגמת כרטיס קול מובנה. רק כמה שנים טובות לאחר מכן הפכו אלו לתוספת "יוקרתית" עבור לוח-האם ומשם לתוספת סטדרטית. אבל באותה תקופה, למעשה, כרטיסי קול אף היו אופציונלים לחלוטין. כעת לא רק שכרטיס קול מובנה הינו דבר המושתת עמוק בתוך כמעט כל מערכת, בשנים האחרונות אנו אף עדים לכרטיסי קול מפוארים, בעלי בידוד מלא על מנת למנוע רעשים ולספק סאונד נקי כמה שרק אפשר, על גבי לוחות האם.

בשל כך, שוק כרטיסי הקול היעודי נדחק לצד. בעוד היום הרוב המוחלט של המשתמשים מסתפק בכרטיסי הקול המובנים, שוק כרטיסי הקול היעודיים לא נעלם, אלא עבר טרנספורמציה לנישה המציעה כרטיסי קול מפוארים יותר, בעלי פיצ'רים רבים וכמובן - בעלי איכות טובה יותר, על הנייר. באופן תאורטי, זה די הגיוני: כרטיס הקול היעודי חופשי, כמעט לגמרי, מכל רעש אשר עשוי להגרם על ידי לוח האם. 

על כן לא רק ששוק כרטיסי הקול נשאר חי ובועט, ניתן לראות יותר ויותר כרטיסים המציעים DAC שניתן למצוא במכשירים מתקדמים יותר, וכמובן - אף מגבר מובנה לכניסת אוזניות, מה שמבטל את הצורך ברכישת מגבר אוזניות עבור אלו בעלי עכבה גבוהה. בקרב כרטיסי הקול למחשב פיצ'רים נוספים נמצאים ברמת התוכנה, והם מציעים, בין היתר, את האפשרות להפוך כל אוזניות סטריאו לסראונד וירטואלי, מה שנמצא בדרך כלל באוזניות גיימינג בעלי חיבור USB.

הדבר אומר, למעשה, שכרטיס קול יעודי למחשב יכול להפוך כל אוזניות לאוזניות גיימינג. עובדה זו פותחת דלתות לעולמות מופלאים, שכן כעת אוזניות אודיופיליות ויקרות, מסוגן של אלו אשר נשתמש בהן בביקורת זו, יכולות להציע פוטנציאל אדיר בסאונד המופק בזמן גיימינג בהשוואה לאוזניות גיימינג רגילות. למעשה, ישנו ציבור רחב של גיימרים מוכשרים, טובים ומוכרים שעושה שימוש בפתרון זה מזה שנים. אולי פתרון זה הינו אף חלק מסוד ההצלחה שלהם, שכן בביקורת זו תקבלו מושג על חשיבות הסאונד במשחקים.

כרטיס קול יעודי

בביקורת זו, אנו נקח 3 כרטיסי קול הנמצאים כרגע (נכון לאפריל 2021) בראש הרשימה של היצרניות: ה-ASUS Xonar Essence STX II, ה-Creative Sound Blaster AE-9 וה-Creative Sound Blaster ZXR, כאשר נקודת ההשוואה תהיה גם כרטיס הקול המובנה במערכת, Realtek ALC1220. את תפקיד כרטיס הקול עבור מוסיקה נטו ישחק ה-ASUS (שכן הוא ידוע ככזה), וה-Creative Sound Blaster AE-9 היוקרתי. ה-ZXR מתהדר בהיותו כרטיס הקול המושלם עבור גיימרים, על כן הוא ישחק את תפקיד כרטיס הגיימינג. בנוסף, אנו נבדוק את השאלה המעניינת ביותר את הקורא הממוצע: "האם אני צריך כרטיס קול יעודי, או שמא הכרטיס המובנה מספיק לי?". 

על מנת להבחין בצורה הטובה ביותר בהבדלים, אנו נעשה שימוש באוזניות אולפניות (רפרנס) מסוג Beyerdynamic DT 990 Pro (עכבה של 250Ohm). כמו כן, מוסיקה תתנגן בפורמט FLAC או WAV, או לכל הפחות MP3 בעל קצב סיביות של 320. עבור כרטיס הקול המובנה כובתה האופציה להגברה וסראונד וירטואלי, זאת על מנת לשקף את כרטיסי הקול המושלבים על לוחות האם הממוצעים.

ASUS Xonar Essence STX II

רגע לפני שאנחנו מתחילים בהשוואות, בואו ונכיר את הכרטיסים איתם נעבוד בביקורת זו. נתחיל מה-STX II שהוא כרטיס הקול הבכיר של חברת ASUS, והוא מוגדר כ-Hi-Fi, מה שהופך אותו באופן טבעי לכרטיס הקול המתאים ביותר לניגון מוסיקת סטריאו "טהורה". ה-STX II, כמרומז משמו, הוא "מהדורה שניה" של דגם ה-STX הרגיל. השיפור העיקרי נמצא ברמת רכיבי הסאונד (DAC והגברה), 

במידה ורכשתם את גרסת ה-5.1 שלו, הכרטיס יגיע עם כרטיס הרחבה נוסף ("Daughter Board") המכיל ריבוי יציאות עבור מערך רמקולים. כרטיס זה מכיל יציאת אוזניות יעודית, המסוגלת להגביר אוזניות עד עכבה מקסימלית של 600 Ohm. על הסראונד הוירטואלי אחראית טכנולוגית Dolby, שבמקרה שלנו שמה הוא "Dolby Headphones". 

Creative Sound Blaster AE-9

כרטיס מעניין לא פחות, והיוקרתי ביותר בביקורת זו למען האמת (כ-250 דולר בחו"ל, וכ-1800 ש"ח בארץ) מגיע מהכיוון של Creative, הלא הוא ה-AE-9. סדרת ה-AE נחשבת לאחת מהמבוקשות
ביותר כרגע, בשל מחיר אל מול ביצועי סאונד. אבל ה-AE-9 לוקח את העוגה, ללא ספק, עם פיצ'ר אחד שעושה את כל ההבדל עבור חובבי סאונד מושבעים: הוא כולל יחידת הגברה חיצונית ושולחנית. באופן תאורטי, היחידה החיצונית היא לא גימיק, אלא בעלת מטרה אחת ברורה: להמנע כמה שיותר מרעשים המתרחשים בתוך המארז ועלולים להשפיע על הסאונד לרעה, מבחינת ניקיון הצליל. אלו המחפשים בן לוויה עבור אוזניות רציניות עשויים למצוא את הפיצ'ר הזה שימושי. כמו כן, עוד ביחידה השולחנית קיימת כניסת XLR עבור מיקרופונים מקצועיים.

בעלי רמקולים המחפשים סאונד היקפי ימצאו את מבוקשים על גבי כרטיס ה-PCI-E עצמו, אליו מתחברת היחידה החיצונית, התומכת ב-5.1 ערוצים. כמו כן, במקביל ל-Dolby Headphones המצוי אצל ה-STX II, הכרטיס הנ"ל מציע מנגד את טכנולוגית ה-SBX, אף היא מספקת סראונד וירטואלי, ויש האומרים שאף משכנעת יותר. אנחנו נבדוק.

Creative Sound Blaster ZXR

מי שנמצא כנגד ה-ASUS Xonar Essence STX II ולצידו של ה-Creative Sound Blaster AE-9 הוא ה-Creative Sound Blaster ZXR. כרטיס קול זה (אשר זמין גם בגרסאות זולות יותר- ה-ZX וה-Z) מתיימר לספק גם חווית גיימינג סוחפת וגם לנגן מוסיקה באיכות הגבוהה ביותר שניתן. בשביל לעשות זאת, הוא מגיע "מהקופסא" עם חיבורי RCA מוזהבים עבור רמקולי הפרונט (מתאם ל-3.5 מ"מ כלול) וגם כניסות המותאמות ל-5.1 ערוצים. חיבור האוזניות והמיקרופון מופרדים, והם בגודל של 6.3 מ"מ. כמו כן, גם כרטיס הקול הזה מציע את סראונד וירטואלי מסוג SBX.

גם כאן נמצא יחידה שולחנית אליה יוכלו להתחבר אוזניות ומיקרפונים (כאשר היא מחוברת ללוח האחורי של הכרטיס), וניתן לחבר גם חיבורי 3.5 מ"מ וגם 6.3 מ"מ - כך שלא צריך בכל פעם לגשת לאחורי המחשב בשביל להחליף אוזניות. תחנה זו כוללת כפתור ווליום גדול ואף מיקרופון מובנה נחמד למדי באיכותו, אשר יפעל אוטומטית במידה ולא חובר מיקרופון אחר. על אף ה-AE-9, זוהי לא יחידה חיצונית המונעת רעש, שכן היא מתחברת ישירות עם כבלים אנלוגיים אל כרטיס הקול.

גם לכרטיס קול זה יש לוח נוסף המגיע איתו ומתחבר אליו, וכולל זוג כניסות RCA נוספות, וכמו כן חיבורי כניסה ויציאה מסוג SPD/IF.

לא נבזבז זמן כעת - נגש ישר לבדיקות, אשר יוחלקו למוסיקה, משחקים וסרטים.

מוסיקה

את הסשן שלנו נתחיל עם כרטיס הקול המובנה שלנו, ה-Realtek ALC1220. ראשית, אני חייב לומר שאני מתפלא למצוא סאונד טוב בהרבה בכרטיסי הקול המובנים של ימינו. אמנם הצליל שכרטיס הקול המובנה מספק לא קרוב במיוחד להיות נקי מספיק (זה מורגש בעיקר בגבוהים), אך הוא יודע לספק במה לא רעה בכלל במידות שלה ולפרט כראוי - אם כי מעט באופן חסר. שמתי לב שהבאס מעט חבוי, אבל בשירים בהם הבאס מודגש הוא עושה את העבודה. בשירים מסויימים מצאתי את תדרי הביניים מעט לא ברורים, ואת הגבהים מרוסנים מעט. ב "עגה המקצועית" קוראים לסוג הצליל הזה "אפל". אך בסך הכל, מדובר בהתפתחות מבורכת של כרטיסי הקול המובנים. זאת בכל הנוגע למוסיקה. אך האם זה מספיק בשביל להתחרות בכרטיסי הקול היעודיים?

עם השאלה הזו, עברנו אל ה-ASUS Xonar Essence STX II. כשבראש נמצא הצליל שקיבלתי מכרטיס הקול המובנה, התפלאתי שוב למצוא כמה דרמטי ההבדל בין כרטיס קול מובנה לכרטיס קול ייעודי. זה משתקף בעיקר בניקיון הצליל. החברות קוראות לזה "Crystal Clear" וכך גם אני. האוזניות נשמעות חיות ומוסיקליות ברמה שקצת קשה לתאר במילים - צריך לשמוע. 

הצליל האפל הפך לצליל נייטרלי ונעים מאוד לאוזן. הגבוהים נמצאים במלוא הדרתם, ואילו הבאס שהיה חבוי קודם וקצת חסר אימפקט, הפך לפאנצ'י לחלוטין, הדוק ומפורט. אפרופו פירוט, גם פה התפלאתי לשמוע שוב עד כמה כרטיסי קול מובנים או זולים מחסירות פרטים מתוך הצליל - פרטים שהיו אמורים להיות שם לפי כוונת המשורר בכדי להפוך את הצליל לחי יותר - וזה בדיוק מה שנעשה כאן. 

תוכנת השליטה של ASUS Xonar Essence STX II

הלאה אל Creative Sound Blaster ZXR - כרטיס הקול שמציע איכות סאונד מעולה יחד עם היותו כרטיס גיימינג. ובכן, חברת Creative לא שיקרה. אומר זאת מראש, אני מוצא אותו פחות נקי בצליל שלו בהשוואה ל-ASUS, אך אופי הסאונד המתקבל דומה בצורה כלשהי לזה של ה-STX II: בשמיעה הכללית יהיה קשה לזהות זאת, אך יש דגש קטן על תדרי הביניים.  אך חשוב לי לציין שרמת הסאונד הינה גבוהה גם כאן, ובמצבים מסויימים מצאתי את ה-ZXR מפרט טיפה יותר בתדרי הביניים, היכן שהם מעט מודגשים, כאמור.

בדיוק כשחשבתי שלא אוכל לשמוע משהו טוב יותר, הגיע, לסיום, ה-Creative Sound Blaster AE-9. נוכחתי שמה שקראתי לו קודם לכן Crystal Clear לא מתקרב אפילו לצליל שה-AE-9 יודע לספק דרך היחידה השולחנית. הדבר הראשון שתופס את האוזן וחזק הוא ניקיון הצליל. אומר זאת שוב: קשה לתאר במילים. הפרדת הצלילים נהדרת, והפירוט עולה שלב בזכות זאת. אף הצלילים הבוקעים מתוך האוזניות נשמעים משכנעים יותר וטבעיים. פחות בתוך האוזן - יותר מסביבך.

פיצ'ר אשר קיים בכרטיס קול זה נקרא "Direct Mode". זה יודע לכבות כל אפקט שמתווסף מתוך תוכנת השליטה ולהעביר את הסאונד הנקי כמו שהוא הישר מתוך הכרטיס עצמו. על מנת לבחון את הסאונד ללא כל הפרעה, עשיתי שימוש במצב זה.


תוכנת השליטה של Creative Sound Blaster AE-9.

גיימינג וסרטים

גם פה, אנו מתחילים את ההשוואה עם כרטיס הקול המובנה Realtek ALC1220. כאן החוויה הופכת להרבה פחות מהנה. גם במשחקים וגם בסרטים, ביצועי הבאס היו לוקים בחסר ואף גורעים מאיכות של שאר התדרים. מה שקיבלתי היה סאונד עם באס מרוח, משתלט ולא פאנצ'י בכלל. הפרטים שבסאונד היו "מפוזרים" לכל כיוון, בעת שלא ברורים הכיוונים בכלל. על אף שבמוסיקה הגבוהים היו יחסית רגועים, כאן הם צרמו מאוד לאוזן. כרטיס הקול המובנה אינו עושה את העבודה כראוי בקטגוריה הזו. בסצנות שקטות יותר, הבאס המשיך להמרח על תדרי הביניים ולהסתיר את הגבוהים. פייר? התאכזבתי. 

כעת, ASUS Xonar Essence STX II הוא הבא בתור. הוא אמנם לא כרטיס קול הממותג עבור גיימינג, אך רמת הסאונד הנקשרת איתו, וכמובן, התמיכה בסראונד וירטואלי, יכולים לספק הופעה לא רעה. בפועל, גיליתי שההשערה הזו היא חצי נכונה. נתחיל מהטוב: כמו במוסיקה, תחושת החיים, הנקיון והפירוט של הצליל הם לא פחות ממדהימים. הצלילים אמנם עדיין לא לחלוטין ברורים במיקום שלהם, אבל הבמה הענקית שנפתחת גורמת לעניין הזה להיות משנה פחות (עבור סרטים ומשחקים אופליין - שם פחות חשובה יכולת הדיוק).

הבעיה היחידה נמצאת למעשה ב-Dolby Headphones: צליל הסראונד שנוצר פוגע באיכות הכללית, שנשמעת חלולה ולא טבעית. לא אשקר, מתרגלים לזה בסופו של דבר, אך הפרט הזה בכל זאת מוריד מעט מהתוצאה שקיבלתי, לכן בחרתי לנכון לציין אותה.

תוכנת השליטה של ה-Creative Sound Blaster ZXR

כעת, האם ה-Creative Sound Blaster ZXR "יציל את המצב"? התשובה היא כן. כאן מתגלה ה-ZXR כבעל הסאונד הכי טוב, בקטגוריה שאליו הוא מכוון: גיימינג וסרטים. טכנולוגית ה-SBX אמנם לא מצליחה לייצר את תחושת המרחב שה-STX II סיפק, אך בניגוד אליו, היא אינה מייצרת כל שינוי בסאונד, אלא שומרת על הפרטים טבעיים. בניגוד ל-Dolby Headphones, כאן הדיוק הוא כמעט מקסימלי. אפשר לשמוע באופן ברור היכן נמצא כל צליל וצליל. בסרטים, בסצנות מלאות התרחשויות ה-ZXR שמר על שקיפות מדהימה של הפרטים, תוך כדי שהוא מייצר באס פאנצ'י ונאמן למקור.

אבל זו לא המילה האחרונה, שכן יש לנו את ה-AE-9 שנתן פייט רציני לזוג שלצידיו. מבחינת כיוונים ודיוק, לא מצאתי כל הבדל בינו לבין ה-ZXR. הטכנולוגיה היא אותה טכנולוגיה. אבל בזכות ניקיון הצליל שמפיק כרטיס הקול הזה, הכל נשמע הרבה יותר טבעי, ואף מפורט יותר.

שורה תחתונה

בביקורת הנ"ל העמדנו 3 כרטיסי קול מהשורה הראשונה והצבנו אותם אל מול כרטיס קול מובנה, גם הוא מהשורה הראשונה. בסופו של דבר, המסקנה הראשונה (והחשובה ביותר בסקירה הזו) היא שיש הבדל תהומי בין כרטיסי קול מובנים לבין כרטיסי קול יעודיים. האם אתם נמצאים במצב בו אתם לא לחלוטין מרוצים מאיכות הסאונד שלכם? חושבים על לקנות אוזניות או רמקולים אחרים? סביר מאוד להניח שאם תרכשו כרטיס קול, ולאו דווקא מהכרטיסים היוקרתיים, תגלו מחדש את איכות הסאונד שלכם.

מה שעשינו בנוסף לאלו בביקורת זו, היה להעמיד שלושה ענקי כרטיסי קול במבחן, רק בשביל לקבל מסקנה מאוד צפויה: כל אחד מהם טוב בתחומו שלו. מצאתי את ה-ASUS Xonar Essence STX II  וה-Creative Sound Blaster AE-9 ככרטיסי הקול המומלצים ביותר בקטגורית המוסיקה, עם יתרון ברור ל-AE-9, הקטגוריה בה כרטיסי הקול הזה מככבים אצל האודיופילים הכי גדולים. מאידך, בגיימינג (וסרטים), התחום אליו נועד ה-Creative Sound Blaster ZXR, מצאנו אותו כמספק ביצועים טובים ביותר, אך נופל מרמתו של ה-AE-9. 

לסיכום, ניתן לומר שה-Creative Sound Blaster AE-9 הוא "המנצח" הגדול ביותר של הביקורת, שכן הוא יודע להפיק גם מוסיקה טובה וגם חווית גיימינג מרשימה. אך שווה להזכיר שלמרות השניים האחרים, מדובר בכרטיס שעלותו מתקרבת ל-2000 ש"ח, מה שאומר שהוא לא לכולם.

על כן, לסיכום, במידה וקיימת אצלכם השאלה "האם כדאי לי לקנות כרטיס קול?", התשובה היא, על פי ממצאי הביקורת, כן. במידה ותרצו לקבל סאונד אפילו יותר עשיר - כדאי לחשוב בכיוון של DAC\AMP (מגבר ומקור משולב) - אבל זה סיפור אחר לזמן אחר. ספרו לנו מה אתם חושבים בתגובות. :)

 

מה אתם חושבים?
כתבות אחרונות
ביקורות ומדריכים
ביקורות אחרונות
מדריכים אחרונים
מדור פיסיפדיה וסטאפס
ערך אקראי
NVIDIA

NVIDIA (גם Nvidia Corporation) הינה יצרנית שבבים אמריקאית, המוכרת לכל בזכות השבבים הגראפיים שלה, ה-GeForce, Quadro ובעבר Tesla. עוד מפתחת החברה גם שבבים ראשיים עבור שוק הטאבלטים והסלולר, וכמו כן קונסולות משחקים, דוגמת ה-NVIDIA Shield ומוצרים נוספים בסגנון, כגון מזרים המדיה הנחשב כמוביל בקטגוריה שלו, NVIDIA Shield TV. עוד פיתחה החברה API הנקרא CUDA, המאפשר להשתמש בכמות מעבדי ה-CUDA שבכרטיסיה על מנת לסייע למעבד הראשי לבצע את משימותיו מהר יותר, מה שאיפשר פיתוח של תוכנות חישוב רבות, והאצה של אי-אילו תוכנות קיימות. היסטוריה...

לצפיה בערך המלא בפיסיפדיה
סטאפ אקראי
לוח היד-שניה ושאלות
מודעות יד-שניה אחרונות
שאלות אחרונות
עקבו אחרינו במדיות
עקבו אחרינו ב-YouTube
עקבו אחרינו בפייסבוק