PCDigital
מציג ערך
ערוך ערך
הפיסיפדיה המחשב האישי
עודכן לאחרונה בתאריך: 05/04/2021 05:30.
נוצר במקור על ידי עדן פורת.

אז מי הוא המחשב האישי? או בשמו הלועזי PC - Personal Computer

הוא המחשב שיש לכולנו בבית, בעבודה, לפקידה בקופת החולים, ובעצם כמעט בכל מקום אליו אנחנו הולכים. הוא המחשב שנועד לאפשר לאנשים מכל קצוות הידע והחברה להשתמש ביכולות הדיגיטליות שהקדמה מאפשרת לנו במקום אחד, תחת יחידת חישוב אחת שמחליפה ניירת, טלויזיה, קונסולת משחק ועוד המון שימושים נוספים אשר חלקם נוצרו מתוך היכולות החדשות שהמחשב האישי הביא לחיינו.

המחשבים האישיים מבוססים על שלושה סוגי מערכות הפעלה - Windows מבית חברת Microsoft ששולטת כמעט בכל השוק הפרטי והעסקי ומשתמשים בה מגוון רב של יצרני מחשבים. מערכת ההפעלה השנייה בתפוצתה היא macOS שמיוצרת ע"י חברת Apple. החברה גם מפתחת עבור עצמה מחשבים נייחים וניידים כך שמחשביה הם בעצם "חבילה" אחת של חומרה ותוכנה תחת אותו יצרן. היא תופסת נתח שוק קטן יותר ומחירי מחשביה יקרים יותר באופן משמעותי ממחשבים מבוססי Windows ונפוצה התפיסה לפיה הם גם איכותיים יותר. מערכת ההפעלה השלישית הינה Linux - מערכת הפעלה חינמית, שהיא שילוב של מספר פיתוחים, אנשים וחברות והפכה להיות מערכת הפעלה בשנות ה-90. מעבר למשוגעים לדבר, Linux לא נפוצה בשוק הביתי אך תופתעו לגלות שהיא נפוצה מאד בשוק השרתים. היתרונות המרכזיים של Linux הם בדרישות החומרה הנמוכות, הביצועים, חינמיות ומגוון הגרסאות שמותאמות לפי רצונו של המשתמש. בשנים האחרונות, יותר ויותר תוכנות מאפשרות שימוש באמצעותה, דבר שמעודד את השימוש בה.

 

קצת היסטוריה:

לפני קיומו של המחשב האישי, מחשבים היו מכונה גדולה, לעתים בגודל של חדר או כמה חדרים גדולים והם היו נגישים בעיקר למדענים, חברות גדולות וממשלות. אחת מפריצות הדרך העיקריות שאפשרה את קיומו של המחשב האישי הינה טכנולוגית השבבים, אותם מעבדים ("הלב של המחשב") קטנים שמבצעים את פעולות החישוב שמראות לנו תצוגה שאינה מספרית על המסך שלנו. פריצת דרך זו אפשרה ליצור יחידות עיבוד מהירות, זולות וקטנות יותר באופן משמעותי ובכך החלה להיווצר ההזדמנות להנגיש את יכולות המחשוב המתפתחות דאז (שנות ה50, 60 ו-70) לציבור הרחב.

הראשונה לעשות זאת באופן מסחרי והמוני היתה חברת Apple המוכרת לכולנו עם מחשב ה-Apple II שלה. למרות הצלחתה של Apple, חברת IBM היתה זו שכבשה את השוק והנגישה את המחשבים האישיים בצורה רחבה הרבה יותר ובמחיר זול יותר מ-Apple. למעשה, כמעט כל המחשבים האישיים בעולם כיום מבוססים על אותה התפיסה ש-IBM הנחילה ויחד איתם חברת Microsoft שצמחה גם כן.

מחשב ה- Apple II

 

מטרת פיתוחו של המחשב האישי היתה לאפשר כוח מחשוב סביר לכלל החברה באמצעות מחירים נגישים לצרכן הפרטי \ עסקי, כך שיאפשר רכישה ושימוש המוניים ויהפוך את השימוש במחשב לנחלת הכלל ומעבר לעולם "דיגיטלי" וכמובן הכניס המון כסף למפתחיו. מאז הפיכתו של המחשב האישי לחלק מחיינו הגיעו אלינו עוד "מחשבים אישיים" נגישים בדמות מחשבים ניידים, טלפונים חכמים, שעונים חכמים, נגני מוזיקה, טאבלטים, טלויזיות חכמות ואפילו מקררים חכמים. כן כן, כל אלו ועוד רבים הם תולדה של אותו מחשב אישי ראשון שהומצא והתפיסה שהביא איתו. מאז, יכולות המחשבים חדרו לכל כך הרבה תחומים בחיינו וזו כנראה רק ההתחלה כפי שכולכם יכולים לראות.

 

 

 

מחשב ה-IBM PC הראשון

 

 

 

 

לסיכום, למחשב הקטן והנחמד שלכם יש היסטוריה עשירה ומעניינת שמתחילה
עוד לפני מאות ואלפי שנים עם מדענים שכנראה על רובם לא שמעתם מעולם.
מדהים לראות איך האנושות התפתחה ומה גילוי המספרים עשה לחיינו.

 

 

 

אהבתם? קבלו המלצה לספר: האדם הממוחשב - לחיות עם מחשבים של פרופ' גורדון פאסק וסוזן קארן. חיפוש קצר בגוגל יראה לכם היכן ניתן לרכוש אותו.